Reklama

Komunikacja

Nowe kanały komunikacji satelitarnej dla Polski

Ilustracja: eda.europa.eu
Ilustracja: eda.europa.eu

Polska dołączyła do projektu EU SatCom Market, koordynowanego przez Europejską Agencję Obrony (EDA). Dzięki temu nasz kraj zyskuje możliwość użytkowania komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych na korzystnych warunkach. 

Inicjatywa EU SatCom Market narodziła się w 2009 r. EDA zainicjowała to przedsięwzięcie by zagwarantować uczestniczącym w nim krajom i innego rodzaju podmiotom elastyczne usługi komercyjnych satelitów komunikacyjnych. Dostęp do tego rodzaju alternatywnych pakietów transmisji danych przydaje się niekiedy nawet tym krajom, które dysponują własnymi satelitami komunikacyjnymi na użytek rządu czy armii.

W imieniu wszystkich członków EU SatCom Market to EDA zbiorczo płaci za spożytkowaną przepustowość łącz satelitarnych. Dzięki temu usługa pozostaje tania dla użytkowników. Tym bardziej, że płacą oni jedynie za faktycznie wykorzystany transfer - nie ma barier wejścia w postaci innych opłat.

W styczniu br. Europejska Agencja Obrony zawarła umowę ramową na korzystanie z infrastruktury Airbus Defence and Space. Ogółem od 2013 r. EDA dokonała już u operatorów komercyjnych 75 zamówień na obsługę komunikacji satelitarnej, na łączną kwotę 15,2 mln euro.

Polska dołączyła do EU SatCom Market 6 kwietnia 2017 r. stając się 23-cim członkiem tej grupy.

Źródło: Europejska Agencja Obrony

Reklama

Komentarze

    Reklama