Reklama

KOSMONAUTYKA

Kontrakt ESA na dalsze utrzymanie europejskiego segmentu ISS

Spacer kosmiczny członka załogi ISS na tle europejskiego modułu Columbus. Fot. ESA [esa.int]
Spacer kosmiczny członka załogi ISS na tle europejskiego modułu Columbus. Fot. ESA [esa.int]

Europejska Agencja Kosmiczna zawarła z koncernem Airbus umowę dotyczącą dalszego zapewniania obsługi i eksploatacji europejskich komponentów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kontrakt obejmuje perspektywę 2020 roku i opiewa na około 16 mln EUR. Główny składnikiem treści porozumienia i systemu nadzorowanego przez ESA jest laboratorium orbitalne ISS Columbus.

Europejski moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Columbus działa na niskiej orbicie okołoziemskiej od blisko 12 lat w oparciu o projekt i technologie spółki Airbusa. Obecnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z Airbusem kolejną roczną umowę dotyczącą kontynuowania eksploatacji i użytkowania komponentów europejskich na ISS. Wartość kontraktu to około 16 mln EUR.

Pod kątem działalności astronautów prowadzących badania na ISS istotne jest, aby wszystkie systemy sprawdzały się niezawodnie. Międzynarodowy zespół kierowany przez ESA odpowiada za sprawne działanie systemów podtrzymywania życia, zasilania, układów sterowania lotem, sprzętu laboratoryjnego i wyposażenia eksperymentalnego w europejskim module Columbus.

Umowa między ESA a Airbusem obowiązuje do końca 2020 roku i obejmuje następujące prace:

  • wsparcie podczas eksploatacji, np. przygotowywanie i przeprowadzanie eksperymentów, a także zapewnianie wsparcia inżynierskiego,
  • przygotowywanie misji ISS, w tym integrację ładunków ISS,
  • obsługę, naprawę i rozwój systemów,
  • obsługę i rozwój oprogramowania.

ISS, uosobienie pokojowej współpracy między wieloma narodami, od 20 lat służy jako placówka ludzkości na niskiej orbicie okołoziemskiej. Nasi wyspecjalizowani eksperci ds. systemów pomagają zapewnić, że astronauci na stacji mają bezpieczne środowisko do życia i pracy, umożliwiając im kontynuowanie cennych badań w warunkach zerowej grawitacji.

Andreas Hammer, szef działu badań kosmicznych koncernu Airbus 

W komentarzach do kontraktu przedstawiciele Airbusa zwracają uwagę na swoje doświadczenie techniczne w zakresie lotów kosmicznych i dotychczasowej eksploatacji ISS. Podkreślają wcześniejsze zaangażowanie na rzecz zaprojektowania i zbudowania laboratorium Columbus, transportera kosmicznego ATV, licznych eksperymentalnych urządzeń oraz specjalnych komputerów i układów sterowania lotami, a także kierowania misjami w imieniu ESA.

Airbus pozostaje komercyjnym partnerem ESA w eksploatacji europejskich komponentów ISS co najmniej od 2004 roku. W kwietniu 2020 do ISS dołączyła komercyjna platforma Bartolomeo - najnowszy segment opracowany przez Airbusa, mający na celu rozszerzenie działań badawczych w kosmicznym laboratorium o szereg dodatkowych potencjalnych zastosowań prywatnych i cywilnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!