Reklama

Athena poleci na Księżyc. Trwają przygotowania do misji

Autor. Intuitive Machines

Księżycowy lądownik firmy Intuitive Machines o nazwie Athena dotarł w ostatnich dniach na Florydę. To ważny element przygotowań do rozpoczęcia misji, która jest obecnie planowana na najwcześniej pod koniec lutego. Trwają także przygotowania do kolejnej misji, do której zostanie wykorzystana technologia z Polski.

Firma Intuitive Machines przygotowuje się do rozpoczęcia misji swojego drugiego lądownika księżycowego Nova-C. Misja o oznaczeniu IM-2 będzie mogła wystartować jeszcze w tym miesiącu, dlatego trwają intensywne przygotowania do startu. W ostatnich dniach lądownik o nazwie Athena dotarł do Cape Canaveral na Florydzie, gdzie przejdzie ostatnie testy i integrację z systemem nośnym.

Podstawowym zadaniem lądownika Athena będzie przyziemienie na powierzchni Srebrnego Globu. Jeśli ta faza misji zakończy się sukcesem, firma Intuitive Machines będzie mogła przejść do realizacji kolejnych celów. Jednym z nich będzie demonstracja możliwości poszukiwania zasobów na Księżycu, w tym przede wszystkim wody w postaci lodu.

Reklama

Zostanie do tego wykorzystane specjalne wiertło (Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain) oraz spektrometr masowy (MSolo), który zbada księżycową glebę pod kątem składu i struktury. Na pokładzie lądownika polecą także inne instrumenty technologiczne, w tym „skoczek księżycowy” (Micro Nova Hopper), który będzie wskakiwać i wyskakiwać z regionów stale zacienionych. Zgodnie z komunikatem firmy, urządzenie zapewni pierwsze spojrzenie na dotychczas nieodkryte regiony.

Będzie się to odbywać w rejonie południowego bieguna Księżyca, czyli potencjalnego miejsca lądowania astronautów w ramach załogowej misji Artemis III. Oprócz tego w ramach misji IM-2 zostanie przetestowany system komunikacji powierzchniowej Lunar Surface Communication System (LSCS) firmy Nokia. Tym samym będzie to pierwszy raz, gdy na Księżycu pojawi się sieć 4G/LTE.

IM-2 jest częścią programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który został zainicjowany przez NASA w 2018 r. Polega on na dostarczeniu ładunków na powierzchnię Księżyca przez komercyjne lądowniki. Inicjatywa ma wspierać realizowany przez USA program Artemis, dzięki któremu Amerykanie chcą ustanowić stałą obecność człowieka na Księżycu m.in. poprzez wybudowania tam samowystarczalnej bazy.

Reklama

Misja będzie także drugim w historii księżycowym przedsięwzięciem dla firmy Inuitive Machines. W trakcie pierwszej misji (IM-1), która została zrealizowana w ubiegłym roku, lądownik Nova-C (tym razem o nazwie Odyseusz) z powodzeniem przyziemił na powierzchni Srebrnego Globu. Był to pierwszy przypadek, w którym tego typu misja została zrealizowana przez prywatną firmę. Było to także „pierwsze amerykańskie lądowanie na Księżycu” od misji Apollo 17 z 1972 r.

Autor. Intuitive Machines

Trwają przygotowania także do trzeciej misji firmy Intuitive Machines (IM-3). Dokładna data startu nie została jeszcze potwierdzona, natomiast firma oczekuje, że uda się zrealizować jej start pod koniec obecnego roku. Należy podkreśli, że w ramach tej misji na Księżyc poleci technologia z Polski. Spółka Scanway dostarczy na potrzeby misji instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca. Więcej informacji w tym zakresie znajdą Państwo pod załączonym linkiem.

Źródło: NASA, Intuitive Machines, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama