Reklama

Sondy

Indyjska sonda dotarła do celu. Będzie badać Słońce

Indie flaga
Flaga Indii przysłaniająca słońce
Autor. Pexels

Indyjska misja obserwacji Słońca dotarła w sobotę (6 stycznia br.) na orbitę centralnej gwiazdy Układu Słonecznego po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążać Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

Reklama

Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu 2023 r. i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca. Premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego, poinformował Reuters. Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange’a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Reklama
Reklama

Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest „odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią”. Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej. „Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych” – napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych.

Statek kosmiczny jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych. Misja Aditya-L1 o wartości około 45 mln USD może również rzucić światło na to, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca, znana jako korona, jest o wiele gorętsza niż jego powierzchnia

Czytaj też

Przypomnijmy, że indyjska sonda Aditya-L1 została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w sobotę, 2 września br. o godzinie 8:20 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan przez system nośny Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Umieszczenie urządzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) nastąpiło po około 63 minutach po starcie. Po przeprowadzeniu serii kontroli przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych, sonda użyła swojego układu napędowego i tym samym rozpoczęła podróż w kierunku Punktu Lagrange’a (L1), oddalonym 1,5 mln km od Ziemi.

Warto także zaznaczyć, że opisywanego urządzenia nastąpiło niecały tydzień po udany przyziemieniu indyjskiego lądownik Vikram z łazikiem Pragyan na biegunie południowym Księżyca w ramach misji Chandrayaan-3, dzięki czemu Indie stały się czwartym krajem, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi.

Źródło: PAP/Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!