Sondy
Indie: pierwszy satelita w 2024 r. Ogłoszenie współpracy ze SpaceX
Indie wystrzeliły swojego pierwszego satelitę w 2024 r., którego zadaniem będzie badanie kosmicznego otoczenia. Ponadto ogłoszono współpracę z SpaceX, w ramach której firma Elona Muska wyniesie indyjskiego satelitę telekomunikacyjnego. Powyższe działania to dopiero początek niezwykłych planów Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych na bieżący rok.
Rok 2023 był przełomowy dla Indii! Do szczególnych wydarzeń można zaliczyć m. in. udane przyziemienie lądownika Vikram na powierzchni Księżyca w ramach misji Chandrayaan-3 lub wysłanie w przestrzeń kosmiczną sondy, której zadaniem jest badanie Słońca. Indie rozpoczęły rok 2024 od wyniesienia satelity naukowego, który wystartował 1 stycznia br. o godzinie 4:40 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan, na szczycie systemu nośnego PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle).
PSLV-C58 on board camera views. #XPoSat pic.twitter.com/vOtaLvGqAj
— ISRO (@isro) January 1, 2024
Według informacji podanych przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), satelita XPOSAT (X-ray Polarimeter Satellite) został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), a zebrane przez niego dane pomogą astronomom w badaniu m. in. czarnych dziur lub gwiazd neutronowych. XPOSAT waży 469 kg, a okres jego działania został oszacowany na 5 lat.
Warto zauważyć, że po wypuszczeniu ładunku z rakiety, górny stopień rakiety nośnej PSLV pozostał na orbicie, aby przeprowadzić 10 eksperymentów pochodzących do uniwersytetów oraz firm. Działanie to jest trzecią tego typu misją, w której ISRO wykorzystało moduł POEM (PSLV Orbital Experimental Module).
Czytaj też
Do ważnych informacji o indyjskim sektorze kosmicznym z pewnością można zaliczyć również ogłoszenie przez New Space India Ltd. (komercyjne ramię ISRO) współpracy z SpaceX, w ramach której firma Elona Muska zobowiązała się do wyniesienia przy pomocy rakiety Falcon 9 satelity telekomunikacyjnego GSAT-20. Start powinien odbyć się w drugim kwartale 2024 r., natomiast strona indyjska nie ujawniła szczegółów umowy.
Masa satelity wynosi 4,7 t i ma zapewnić łączność o wysokiej przepustowości w całych Indiach, działając w paśmie Ka. W komunikacie nie wyjaśniono, dlaczego to właśnie Falcon 9 zrealizuje daną misję, natomiast portal Spacenews.com przypuszcza, że powodem jest udźwig systemu nośnego. Indyjska rakieta LVM3 jest w stanie wynieść na orbitę geostacjonarną do 4 t. Rakieta od SpaceX z kolei posiada znacznie lepsze możliwości - do 8,3 t na geostacjonarną orbitę transferową.
Czytaj też
Ważnym momentem dla Indii w 2024 r. będzie bezzałogowy lot kapsuły Gaganyaan, który ma utorować drogę do misji załogowej w 2025 r. W przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station.
Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni. Budowa ma potrwać do 2035 r.
Źródło: ISRO / Spacenews.com / Space24.pl
Czytaj też
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!