Reklama

Systemy Nośne

Starship szykowany do startu. Rekordowy rok SpaceX

Screen z filmu SpaceX
Screen z filmu SpaceX
Autor. SpaceX via X (dawniej Twitter)

Koniec 2023 r. był naprawdę gorący dla SpaceX! Firma Elona Muska przeprowadziła w ostatnich dniach test statyczny silników Raptor w dolnym stopniu systemu nośnego Starship/Starship Super Heavy oraz uruchomiła pojedynczą jednostkę napędową w górnym segmencie rakiety. Działania podejmowane w Starbase sprawiają wrażenie, że trzeci lot testowy Starshipa nadchodzi wielkimi krokami!

Reklama

W piątek, 29 grudnia 2023 r. na platformie X (dawniej Twitter) SpaceX zamieściło nagrania z testów silników Raptor napędzających konstrukcję Starship/Super Heavy - najpotężniejszej rakiety, która została stworzona przez człowieka. Firma Elona Muska przeprowadziła udany test statyczny 33 jednostek napędowych, znajdujących się w dolnej części konstrukcji (Booster 10) oraz uruchomiła pojedynczą jednostkę, napędzającą górny segment rakiety.

Reklama
Reklama

Jak widzimy na nagraniu, test statyczny Boostera 10 trwał około 10 s i zakończył się całkowitym sukcesem. Szczęśliwe zakończenie miało miejsce również w przypadku górnego segmentu - Ship 28. W tym przypadku test trwał kilka sekund dłużej i polegał na uruchomieniu jednego z sześciu Raptorów. SpaceX wyjaśniło, że miało to na celu demonstrację uruchomienia silnika w przestrzeni kosmicznej.

Przypomnijmy, że opisane testy miały miejsce po wielu innych działaniach w Starbase w ramach przygotowań do trzeciego lotu testowego Starshipa. Ship 28 ma już za sobą testy kriogeniczne, polegające na zatankowaniu jego zbiorników ciekłym azotem, przy warunkach, z jakimi rakieta musiałaby się zmierzyć podczas rzeczywistego startu.

Próba spin-prime symulowała z kolei sekwencję uruchomienia silnika, natomiast bez jego faktycznego zapłonu. SpaceX przeprowadziło również test statyczny silników w Shipie 28. W przypadku Boostera 10, inżynierowie SpaceX zamontowali na jego szczycie pierścień specjalnie przystosowany do separacji stopni metodą hot-staging.

Czytaj też

Według ekspertów, prawdopodobny start systemu nośnego to początek 2024 r., natomiast należy podkreślić, że wszystko zależy od zgody wydanej przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Instytucja wciąż pozostaje na etapie dochodzenia w sprawie drugiej próby lotu, która miała miejsce w listopadzie 2023 r. W przypadku uwag, SpaceX będzie potrzebowało czasu na ewentualne wdrożenie poprawek wskazanych przez FAA.

Warto zauważyć, że 2023 r. był rekordowy dla firmy Elona Muska pod względem liczby przeprowadzonych startów. Szczególny wkład miał system nośny Falcon 9, który jest obecnie najbezpieczniejszą, operacyjną rakietą, wynoszącą w kosmos zarówno ładunki użyteczne, jak i ludzi. Według danych przedstawionych przez portal Nasaspaceflight.com, firma Elona Muska zrealizowała 96 startów, z których każdy zakończył się sukcesem.

Źródło: Nasaspaceflight.com / Space.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze