Systemy Nośne
Wojskowe satelity i Starlinki już na orbicie. Zniszczony stopień Falcona 9
W ostatnich dniach firma SpaceX przeprowadziła kilka startów, do których został wykorzystany system nośny Falcon 9. Jeden z nich dotyczył wyniesienia na orbitę dwóch satelitów radarowych dla niemieckiego wojska, z kolei drugi kolejnej transzy jednostek sieci Starlink. W przypadku jednego ze startów, powracający na ląd dolny stopień rakiety Falcon 9 został utracony.
Końcówka obecnego roku jest dla firmy SpaceX intensywnym okresem. W ostatnich dniach spółka Elona Muska przeprowadziła dwa wystrzelenia rakiety Falcon 9, które odbyły się kolejno 23 oraz 24 grudnia br. Pierwszy z nich dotyczył dostarczenia na niską orbitę okołoziemską (LEO) nowego zestawu satelitów sieci szerokopasmowego internetu Starlink, natomiast dzień później w przestrzeń kosmiczną poleciały dwa satelity radarowe należące do Bundeswehry.
W przypadku pierwszego z nich SpaceX może mówić o połowicznym sukcesie, gdyż start udał się, ale odzyskanie dolnego stopnia systemu nośnego Falcon 9 już nie. Chodzi o booster oznaczony numerem 1058, który zaliczył łącznie rekordową liczbę 19 udanych lądowań i brał udział w kilku historycznych misjach. Podczas ostatniego lotu segment osiadł na oceanicznej barce „Just Read the Instructions”, lecz ze względu na silny wiatr i fale przewrócił się na jej pokładzie.
Fair winds and following seas.
— Max Evans (@_mgde_) December 26, 2023
Following rough conditions in the Atlantic after the Starlink 6-32 mission, Falcon 9 first stage B1058.20 became unstable and tipped over on drone ship, Just Read The Instructions.
📸 - @NASASpaceflight
📺 - https://t.co/AFdPuCYKLR pic.twitter.com/clEGaxpeeR
Booster 1058 conducted 19 flights, starting with the historic mission that ended the gap in US domestic crewed spaceflight after Atlantis' STS-135 concluded, launching Bob and Doug on DM-2. 🫡https://t.co/tANS0dWyIH pic.twitter.com/oF2nvqsC8D
— Chris Bergin - NSF (@NASASpaceflight) December 26, 2023
SpaceX nie podało szczegółów, ale patrząc na opublikowane fotografie można ocenić, że Booster 1058 do służby już nie powróci. Przypomnijmy, że ten właśnie dony stopień Falcona 9 został wykorzystany do pierwszej misji załogowej kapsuły Dragon - Crew Dragon Demo-2, która odbyła się w 2020 r. Oprócz tego brał udział w misjach mających na celu wynoszenie satelitów na orbitę okołoziemską (głównie Starlinki). Był także elementem rakiety Falcon 9 w ramach misji Transporter-1, czyli pierwszym z lotów typu rideshare, realizowanych przez SpaceX.
Czytaj też
Sytuacja nie wpłynęła na lot, który odbywał się dzień później - 24 grudnia br. Mowa o misji mającej na celu umieszczenie w przestrzeni okołoziemskiej dwóch satelitów radarowych niemieckiego wojska. Urządzenia SARah-2 oraz SARah-3 (o masie ok. 4 t) zostały zbudowane przez firmę Airbus i są kolejnymi satelitami sieci tworzonej z myślą o zastąpieniu starzejącego się systemu SAR-Lupe.
Liftoff! pic.twitter.com/UuA3qaAjZT
— SpaceX (@SpaceX) December 24, 2023
Nowe urządzenia Bundeswehry wykorzystują radar z syntetyczną aperturą (SAR), dzięki czemu mogą prowadzić swoje obserwacje bez względu na panujące warunki pogodowe. Dodatkowo zostały wyposażone w pasywne odbijające anteny. Jest to znaczne wzmocnienie zdolności rozpoznawczych dla niemieckiej armii. Swoje prace będzie prowadzić na wysokości ok. 500 km nad Ziemią. Warto zaznaczyć, że kalibracja, walidacja i eksploatacja są prowadzone z centrum kontroli satelitów, należącego do Bundeswehry.
Czytaj też
Dla SpaceX jest to bardzo udany rok kalendarzowy, w którym na ten moment udało się wykonać ponad 90 lotów orbitalnych, w tym dwa loty testowe zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Przed końcem roku jeszcze kilka startów, a więc końcówka roku zapowiada się niezwykle interesująco, tym bardziej, że za kilka dni na orbitę ma polecieć wojskowy wahadłowiec X-37b, który po raz pierwszy zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon Heavy.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!