Reklama

Sondy

Japoński lądownik dostarczy brytyjskiego robota na Księżyc?

Księżyc, Japonia, ispace, kosmos, lądowanie na Księżycu, Hakuto-R
Wizualizacja lądownika Hakuto-R na Księżycu
Autor. ispace

Japońska firma ispace oraz brytyjska Asteroid Mining Corporation podpisały porozumienie o możliwej współpracy przy najbliższej misji lądownika księżycowego Hakuto-R. W wyniku współpracy na Srebrny Glob może trafić demonstrator technologii do wydobycia surowców z asteroid.

Podpisane Memorandum of Understanding zakład współpracę przy kolejnym locie na Księżyc japońskiego lądownika Hakuto-R. W ramach misji na pokładzie może znaleźć się demonstrator Space Capable Asteroid Robotic – Explorer (SCAR-E) - technologii służącej do wydobycia surowców z asteroid i Księżyca.

Porozumienie to jednak dopiero umowa ramowa. ispace oraz Asteroid Mining Corporation muszą następnie ustalić szczegóły potencjalnej misji oraz plan finansowania. Misja na Księżyc wystartuje natomiast nie wcześniej niż w grudniu 2024 r.

Reklama

Brytyjski robot-pająk SCAR-E

Robot od brytyjskiej Asteroid Mining Corporation posiada 1,6 m rozpiętości, 0,4 m wysokości oraz łączną masę 15 kg. Na końcach 6 nóg zamontowane są specjalne końcówki, które będą chwytać powierzchnię, co oprócz sprawniejszego poruszania się po wymagających powierzchniach, pozwoli na pobranie próbek badawczych.

Platforma będzie również wyposażona w oprogramowanie, które pozwoli na automatyczne działanie, praktycznie bez wkładu człowieka. Środowiska w jakich w przyszłości przyjdzie pracować SCAR-E będą oddalone daleko od Ziemi, co utrudnia nawigację oraz komunikację. Pozostałe szczegóły techniczne widoczne są na grafice poniżej.

asteroidy, Księżyc, Wielka Brytania, Asteroid Mining Corporation, surowce, robot
Dane techniczne robota SCAR-E od Asteroid Mining Corporation.
Autor. Asteroid Mining Corporation
Reklama

Japoński lądownik księżycowy Hakuto-R

Przypomnijmy, że lądownik Hakuto-R podjął już próbę lądowania na Księżycu w kwietniu 2023 r. Sukces oznaczałby, że ispace byłby pierwszym podmiotem prywatnym, któremu udało się tego dokonać. Inżynierowie monitorowali stan paliwa podczas procesu lądowania, natomiast chwilę przed przyziemieniem prędkość opadania gwałtownie wzrosła, po czym utracono łączność.

Hakuto-R rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. Dzisiaj wiemy już, że przyczyną był błąd w oprogramowaniu, na podstawie którego komputer zignorował informację o wysokości 5 km od powierzchni Księżyca. Zamiast tego system zrozumiał, że sonda już wylądowała. Podczas obniżania pułapu, wyczerpane zostało również paliwo, a Hakuto-R z prędkością około 100 m/s uderzył o powierzchnię.

Reklama

Druga próba zostanie podjęta najwcześniej w grudniu 2024 r. Warto zauważyć, że amerykański oddział ispace oraz firma Draper pracują również nad lądownikiem księżycowym Apex 1.0, który wyruszy w pierwszą misję w 2026 r. w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama