Reklama

Statki Kosmiczne

Japońska technologia księżycowa. Zaprezentowano nowy lądownik

Wizualizacja lądownika księżycowego APEX 1.0
Wizualizacja lądownika księżycowego APEX 1.0
Autor. ispace

Amerykańska spółka zależna od japońskiej firmy ispace zaprezentowała projekt nowego lądownika księżycowego o nazwie APEX 1.0. Według zapewnień technologia zostanie wykorzystana w misjach NASA oraz zapewni ofertę transportu ładunków na powierzchnię Srebrnego Globu dla klientów komercyjnych. Prezentacja miała miejsce podczas otwarcia nowej siedziby w Denver w stanie Kolorado.

Reklama

W czwartek, 28 wrześnie br. na stronie japońskiej firmy ispace pojawił się komunikat dotyczący wydarzenia w nowej siedzibie amerykańskiej spółki zależnej - ispace Technologies U.S. w Denver w stanie Kolorado. Podczas spotkania ogłoszono projekt nowego lądownika księżycowego o nazwie APEX 1.0, który będzie produkowany w nowej placówce. Według dostępnych informacji, technologia zastąpi wcześniejszy projekt lądownika - Series 2, który miał zostać użyty w programie NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Zbudowanie APEX 1.0 opóźni start misji o około rok, natomiast do projektu inżynierowie wykorzystają wnioski wyciągnięte z prac nad wspomnianym Series-2.

Reklama
Reklama

Lądownik określony przez ispace jako Series-2 nie przeszedł wymaganych testów środowiskowych, szczególnie w zakresie oddziaływania na wibracje, co skłoniło inżynierów do przeprojektowania technologii. Jak możemy przeczytać w komunikacie, APEX 1.0 będzie w stanie przetransportować na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi do 300 kg, natomiast w przyszłości firma planuje zwiększyć ładowność do 500 kg.

Czytaj też

Dużym atutem będzie również możliwość wypuszczenia wokół Księżyca orbitera lub satelity, który będzie przekazywał dane od urządzenia, które zostanie umieszczone, np. na niewidocznej stronie Srebrnego Globu. Ispace zamierza wyciągnąć wnioski z prac nad Series 2, czego przykładem będzie zaawansowany system izolacji ładunku użytecznego, który ma ochronić przed wibracjami.

Jak informowaliśmy w grudniu 2022 r., trzecia misja ispace (określana przez NASA jako CP-12) odbędzie się w ramach programu amerykańskiej agencji kosmicznej Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który zakłada transport instrumentów naukowych NASA na Srebrny Glob. Początkowo, gdy prace inżynierów zakładały jeszcze wykorzystanie Series 2, szacowano, że Mission 3 odbędzie się w 2025 r., natomiast wybór nowego lądownika opóźni start o rok. Jako obszar lądowania wybrano właśnie niewidoczną stronę Księżyca.

Czytaj też

Obecnie zakończono wstępny przegląd koncepcji, natomiast dużo ważniejszy pozostaje krytyczny przegląd projektu (CDR). Ispace szacuje, że etap ten powinien zostać zakończony do marca 2024 r. Przypomnijmy, że w kwietniu br. lądownik Hakuto-R od ispace podjął próbę lądowania na Księżycu, co uczyniłoby z producenta pierwszy tego typu podmiot, który wysłał swój lądownik na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. Mission 1 zakończyła się niepowodzeniem, a Hakuto-R rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu.

Japońska firma pracuje również nad kolejną misją o nazwie M2, która według dostępnych informacji powinna wystartować pod koniec 2024 r. Drugi lądownik będzie w konstrukcji podobny do Hakuto-R i również zabierze ze sobą kilka ładunków użytecznych, w tym mały łazik opracowany przez ispace, którego zadaniem będzie zebranie próbki regolitu.

Źródło: ispace / Space24.pl / Spacenews.com

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!