Reklama

Sondy

Misja naukowa na Marsa. Indie podejmują wyzwanie

Kompozycja zobrazowań ukazująca powierzchnię Marsa, wykonana z danych dostarczonych przez sondę Viking. Fot. NASA/JPL-Caltech/USGS [nasa.gov]
Kompozycja zobrazowań ukazująca powierzchnię Marsa, wykonana z danych dostarczonych przez sondę Viking. Fot. NASA/JPL-Caltech/USGS [nasa.gov]

Indie planują wysłać drona badawczego na Marsa, wzorowanego na legendarnym wiropłacie NASA o nazwie Ingenuity, który w ostatnim czasie zakończył swoją misję naukową. Ponadto Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych poinformowała o przeprowadzonym teście silnika do kapsuły załogowej Gaganyaan.

Działania podjęte przez Indie w 2023 r. zdecydowanie można określić jako udane. Szczególnie ważną misją było bezzałogowe lądowanie na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3. Delhi nie zwalnia tempa i obecnie pracuje nad dronem badawczym, który zostanie wysłany na Marsa. Obecnie wiropłat jest na etapie koncepcyjnym, natomiast międzynarodowe źródła donoszą, że projekt uwzględni doświadczenia z misji marsjańskiego drona NASA o nazwie Ingenuity, który w ostatnim czasie uległ awarii i zakończył swoje działanie.

Według portalu India Today, dron opracowywany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO) będzie przewoził zestaw narzędzi do eksploracji Marsa w locie - na wysokości nawet 100 m! Space.com dodał natomiast, że do tych instrumentów można zaliczyć czujnik temperatury, wilgotności, prędkości wiatru itp. Wiropłat wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety wraz z lądownikiem na początku przyszłej dekady.

Reklama

Projekt indyjskiego drona ma uwzględniać doświadczenia nabyte przez amerykański wiropłat Ingenuity. Mierzący 1,2 metra wysokości i 0,5 metra szerokości i długości autonomiczny helikopter wylądował na Marsie w lutym 2021 r. w ramach misji łazika Perseverance. Jego celem było przetestowanie możliwości lotu na Marsie w atmosferze ponad 100 razy rzadszej niż ta na Ziemi.

Grafika przedstawiająca Ingenuity krótko po wyczepieniu z systemu łazika Perseverance. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]
Grafika przedstawiająca Ingenuity krótko po wyczepieniu z systemu łazika Perseverance. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

Marsjański dron odbył swój pierwszy lot na Czerwonej Planecie w kwietniu 2021 roku, dwa miesiące po lądowaniu Perseverance. Ingenuity przetrwał niemal trzy lata, wykonując 72 loty trwające łącznie ponad dwie godziny, pokonując ponad 17 km i wznosząc się na maksymalną wysokość 24 m. W wyniku awarii śmigła wiropłat zakończył swoje działanie w styczniu br.

Przypomnijmy, że Indie mają już doświadczenie w misjach na Marsa. Przykładowo w 2013 r. ISRO wysłała sondę na orbitę Czerwonej Planety w ramach misji Mars Orbiter Mission (MOM), lub inaczej Mangalyaan. Urządzenie miało na celu przeprowadzenie m.in demonstracji technologii, natomiast na pokładzie znajdowało się również 5 instrumentów naukowych, służących do badania topografii i mineralogii powierzchni Marsa oraz badań składu atmosfery marsjańskiej (w tym zawartości metanu i dwutlenku węgla). Analizowano również dynamikę górnych warstw atmosfery i wpływu wiatru słonecznego. Kontakt z sondą został zerwany w 2022 r.

Reklama

Ważną informacją odnośnie indyjskiego sektora kosmicznego jest również wiadomość o zakończeniu testów kwalifikacyjnych silnika do kapsuły załogowej Gaganyaan. Z dostępnych informacji wynika, że w tym roku odbędzie się testowy lot, w którym weźmie udział humanoid Vyommitra. Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety, którego zadaniem będzie sprawdzenie bezpieczeństwa statku kosmicznego, a także symulowanie funkcji człowieka i wchodzenie w interakcję z systemem podtrzymywania życia kapsuły”.

Źródło: India Today / Space.com / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!