Reklama

Sondy

Niemcy planują zbadać oceany na księżycach Jowisza i Saturna

Wizualizacja prototypu nanoAUV
Wizualizacja prototypu nanoAUV
Autor. MARUM

Badanie oceanów jest ciężkim zadaniem dla naukowców, szczególnie jeśli mówimy o obszarach pokrytych grubą warstwą lodu. Wyzwanie to jest obecne nie tylko na Ziemi, ale również w kosmosie, np. w przypadku lodowych księżyców Jowisza lub Saturna. Rozwiązaniem może być prowadzony przez niemieckie ośrodki naukowe projekt TRIPLE, zakładający wysłanie dronów badawczych pod grubą warstwę lodu.

Reklama

Woda to jeden z głównych surowców poszukiwanych w przestrzeni kosmicznej. Państwa obecnie skupiają się na wysyłaniu sond do poszukiwania jej zasobów, natomiast osobnym wyzwaniem pozostaje badanie oceanów, które znajdują się pod grubą warstwą lodu na niektórych ciałach niebieskich. Doskonałym przykładem jest księżyc Jowisza - Europa lub Enceladus, czyli księżyc Saturna. W takim przypadku naukowcy będą potrzebowali specjalnej technologii, która będzie w stanie przebić powierzchnię księżyców i zbadać nie tylko skład chemiczny, ale dużą cześć oceanów. Rozwiązaniem może być projekt TRIPLE, prowadzony przez m. in. niemieckie Centrum Nauk o Środowisku Morskim (MARUM), Uniwersytet w Bremie oraz Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR).

Reklama

TRIPLE (Technologies for Rapid Ice Penetration and subglacial Lake Exploration) prowadzony jest w koordynacji z innymi inicjatywami z serii TRIPLE, tj. Icecraft lub nanoAUV . Obecnie celem projektu są wody znajdujące się na Ziemi, szczególnie w okolicach obszarów, tj. Antarktyda, natomiast przestrzeń kosmiczna to kolejny obszar, którym zainteresowani są naukowcy. Projekt zakłada opracowanie sondy (Icecraft), która stopi część warstwy lodu, a następnie zanurzy się w wodzie i wypuści małe drony autonomiczne (nanoAUV), służące do eksploracji tego obszaru.

Wizualizacja projektu na księżycu Europa
Wizualizacja projektu na księżycu Europa
Autor. MARUM

Czytaj też

Według informacji podanych przez niemieckie ośrodki naukowe, nanoAUV będą miały około 50 cm długości i 10 cm średnicy. Urządzenia będą wspierane przez system Launch and Recovery (LRS), który umożliwi dronom dokowanie do stacji w celu przesłania danych i naładowania akumulatorów.

Reklama

Jak zauważył lider projektu Ralf Bachmayer z MARUM, nowy system autonomiczny jest wyjątkowy i powinien w przyszłości umożliwić badanie globalnego oceanu wody pod lodowymi powierzchniami księżyców Europy i Enceladusa. "Miniaturyzacja jest głównym wyzwaniem w jego rozwoju, a sonda dyktuje całkowity rozmiar. Ponadto wszystkie elementy muszą być w stanie wytrzymać wysokie ciśnienie pod wodą" - dodał. W przypadku badania obiektów w kosmosie wyzwaniem będzie również komunikacja z kontrolerami misji na Ziemi, dostęp do źródła energii, a także trudne warunki środowiskowe.

Czytaj też

Sebastian Mackel, główny inżynier w projekcie, powiedział natomiast, że pierwsze testy terenowe obejmą rozmieszczenie sondy do topienia, z zintegrowanymi nanAUV jako ładunek, w lodzie o grubości 100 m. Jak wspomniano wyżej, TRIPLE składa się z kilku innych inicjatyw, których wyniki zostaną połączone i wspólnie przetestowane w pobliżu stacji Neumayer III wiosną 2026 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!