Sondy
Rosja: Łuna-28 dostarczy księżycowe próbki na Ziemię
Rosja planuje dostarczyć na Ziemię księżycowe próbki, które zostaną zebrane dzięki planowanej misji Łuna-28. Cenny materiał według obecnych planów miałby być pobrany z okolic księżycowego bieguna południowego. Start zaplanowany został na ostatnie lata trwającej dekady.
Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, Federacja Rosyjska planuje przeprowadzenie misji skolekcjonowania księżycowych próbek, a następnie sprowadzenia ich na Ziemię, celem ich zbadania. Operacja miałaby się odbyć w ramach misji Łuna-28, która będzie kolejnym elementem reaktywującego się rosyjskiego programu księżycowego. Byłoby to pierwsze od ponad 40 lat rosyjskie przedsięwzięcie zakładające dostarczenie na Ziemię próbek gruntu Srebrnego Globu.
Jak czytamy dalej w komunikacie rosyjskiej państwowej agencji prasowej, sonda Luna-28 nie tylko pobierze próbki regolitu z głębokości do 2 m, ale także utrzyma je w kriogenicznej temperaturze, a następnie przygotuje je do podróży na Ziemię. Głównymi urządzeniami będą: lądownik (odpowiedzialny za wwiercenie się w grunt Księżyca) oraz łazik księżycowy, którego zadaniem będzie przetransportowanie pobranego materiału do systemu wznoszącego. W następnej kolejności niewielka rakieta wzniosłaby się na orbitę księżycową, gdzie zostałaby przechwycona przez orbiter i przeniesienia próbek do pojazdu powrotnego. Następnie oddzieliłby się od orbitera i rozpocząłby ostatnią podróż - tym razem w kierunku naszej planety.
Czytaj też
Pierwszą z misji reaktywowanego rosyjskiego programu eksploracji naturalnego satelity Ziemi będzie Łuna-25, która ma wystartować jeszcze latem 2022 roku. Według obecnych planów zostanie ona wystrzelona za pomocą rakiety Sojuz-2.1b z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. W 2023 lub 2024 r. na orbicie Księżyca miałby się znaleźć także orbiter misji Łuna-26.
W następnej kolejności, w okolicach 2025 r. zostanie przeprowadzona misja Łuna-27, która będzie polegała na demonstracji sposobu poboru próbek, lecz nie zakłada ona ich powrotu na Ziemię. Misją tego typu będzie opisywana Łuna-28, której start przypisany jest (na chwilę obecną) na 2027 lub nawet 2028 r. Ostatnią rosyjską, a właściwie radziecką, sondą, jaka wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu, była Łuna 24, a dokonała tego w 1976 r.
Czytaj też
Program księżycowy Łuna miał być realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), lecz w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dyrektor generalny ESA zlecił analizę wspólnych projektów ESA z Rosją. Wcześniej już wstrzymano współpracę przy misji marsjańskiej ExoMars, a w późniejszy czasie zdecydowano o rezygnacji ze współpracy przy trzech misjach księżycowych: Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. Projekty te nie będą mogły korzystać ze sprzętu i myśli technologicznej europejskiej agencji.
Naval: Kurtki "puchowe" na granicę za późno. Nadganiamy Operację Szpej