Reklama

Świat

Rosja i Białoruś zapowiadają współpracę w kosmosie

Autor. Пресс-служба Президента России/Wikimedia Commons/CC 4.0

Prezydenci Rosji i Białorusi odwiedzili kosmodrom Wostocznyj i wygłosili szereg przemów poruszających sprawę rosyjskiego przemysłu kosmicznego. Podczas swojego wystąpienia Wladimir Putin oznajmił m.in., że Rosja wznowi program księżycowy oraz zapowiedział działania rosyjskich władz mające na celu wzmocnienia współpracy z Białorusią w sektorze.

Reklama

W związku z obchodzonym w dniu 12 kwietnia Dniem Kosmonautyki w Rosji, Wladimir Putin i prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka odwiedzili znajdujący się w obwodzie Amurskim kosmodrom Wostocznyj. Tego dnia, 61 lat temu w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku Wostok 1 poleciał Jurij Gagarin. Podczas obchodów tejże rocznicy prezydenci państw mieli okazję odpowiedzieć na pytania dziennikarzy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podczas konferencji prasowej prezydent Rosji oznajmił, że jego kraj, pomimo nałożonych sankcji, będzie konsekwentnie i wytrwale realizować wszystkie plany związane z sektorem kosmicznym. Zapowiedział również wznowienie rosyjskiego programu księżycowego. Zgodnie z aktualnie forsowanym przez Roskosmos harmonogramem w trzecim kwartale br. na Księżyc zostanie wysłana autonomiczna sonda Łuna 25. Rosyjski prezydent zapowiedział także, że dojdzie do wzmocnienia kooperacji z Białorusią w zakresie przemysłu kosmicznego - chociażby w budowie infrastruktury kosmicznej. Alaksandr Łukaszenka w swojej wypowiedzi podkreślił gotowość do wysłania białoruskich specjalistów. Mieliby trafić do kosmodormu Wostocznyj, aby przygotować kompleks do startów załogowych rakiet Angara.

Chciałbym podkreślić, że musimy z sprostać wyzwaniom w eksploracji kosmosu, aby skuteczniej (...) wzmacniać nasze bezpieczeństwo i suwerenność technologiczną. Musimy rozwijać zaawansowane rozwiązania w dziedzinie robotyki, mikroelektroniki, ekologii, medycyny oraz w nawigacji.
Wladimir Putin

W Rosji dotychczas istniało prawo zakazujące zagranicznym osobom fizycznym i prawnym udziału w pracy w zamkniętych ośrodkach. Najwidoczniej w niedalekiej przyszłości powinna zostać uchwalona ustawa, która zezwalałaby obywatelom i przedsiębiorstwom z Białorusi prowadzenie działalności w rosyjskim sektorze kosmicznym. Współpraca najpierw polegałaby na pracy przy rozbudowie infrastruktury, a w dalszej perspektywie - na przygotowaniu do lotu orbitalnego pierwszego od rozpadu ZSRR białoruskiego kosmonauty. Według aktualnych planów do niego miałoby dojść w przyszłym roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. 3rzędowiec

    Tego im właśnie trzeba w obecnej sytuacji, tak zwana ucieczka do przodu. Pozostaje życzyć szczęścia XD

  2. MKW

    A na słońce się nie wybierają? Może nocą?

  3. JAGODA

    - Tato ruskie w kosmos polecieli ! - Nie może być wszystkie ?

Reklama