Statki Kosmiczne
Aktywacja europejskiego manipulatora w cieniu wojny. Włosko-rosyjska kooperacja na orbicie
Dnia 21 lipca Oleg Artiemjew i Samantha Cristoforetti przeprowadzili 7-godzinny spacer kosmiczny, podczas którego dokonano m.in. przygotowania do pracy europejskiego ramienia robotycznego (ERA), które jest zintegrowane z rosyjskim modułem Nauka. Co ciekawe - Rosjanin pracował przy ERA wbrew zaleceniom b. szefa Roskosmosu, który zakazał kosmonautom wszelakich prac przy manipulatorze. Było to także pierwsze wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną dla amerykańskiej astronautki pochodzenia włoskiego.
Obecnie na Międzynarodowej Stacji kosmicznej znajduje się załoga Ekspedycji 67. W jej skład wchodzą zarówno rosyjscy kosmonauci, którzy dotarli na ISS w połowie marca br., oraz amerykańsko-europejska grupa astronautów, która przybyła w ramach misji Crew-4. Jak to na astronautów i kosmonautów przystało, w czasie obecności na ISS kilkukrotnie muszą założyć skafandry kosmiczne i wyjść w przestrzeń kosmiczną celem przeprowadzenia inspekcji, instalacji nowych urządzeń i wykonania drobnych napraw. Tym razem na kosmiczny spacer wybrał się rosyjsko-europejski duet członków załogi, który pomyślnie przeprowadził wyznaczone prace.
Podczas omawianego spaceru kosmicznego, który trwał 7 godzin i 5 min, skupiono się przede wszystkim na aktywacji europejskiego ramienia robotycznego (ERA). Zrobotyzowany manipulator jest podłączony do rosyjskiego modułu Nauka, który zintegrowano ze stacją w lipcu ubiegłego roku. Oleg Artiemjew i Samantha Cristoforetti rozpoczęli zaczęli pracę w skafandrach od wypuszczenia na otwartą przestrzeń 10 nanosatelitów zabezpieczających łączność radiową na czas EVA. W następnej kolejności zabrali się za czynności montażowe przy europejskim manipulatorze.
Manipulator ERA poza przenoszeniem obiektów w otoczeniu stacji wspomoże jej obsługę w konserwacji, pracach montażowych i naprawczych. Dodatkowo ramię jest wyposażone w kamery do monitorowania czynności oraz uchwyty i adaptery. $$
Włoska astronautka, dla której był to pierwszy spacer, spędziła także trochę czasu przy wymianie osłony kamery. Nie dokonano jednak wszystkich zamierzonych celów spaceru ze względu na ograniczenia systemu podtrzymywania życia skafandrów kosmicznych, o czym poinformowała rosyjska kontrola misji.
Czytaj też
Prace prowadzone przez rosyjskiego kosmonautę przy europejskim ramieniu ERA była dość interesującym wydarzeniem, jeśli połączymy to z wypowiedziami byłego już szefa Roskosmosu. Dmitrij Rogozin zakazał używania europejskiego robotycznego ramienia. Możliwe było zatem, że decyzja została odwołana po tym jak Jurij Borysow został szefem korporacji. Warto jednak zaznaczyć, że są to tylko przypuszczenia, gdyż w tej sprawie nie było jeszcze oficjalnego komunikatu.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna funkcjonowanie miała zakończyć w 2024 r. Stany Zjednoczone wyraziły chęć przedłużenia misji do 2030 r. w celu m.in. ułatwienia płynniejszego przeniesienia ciężaru aktywności załogowej i badawczej na nowe, prywatne stacje kosmiczne. Wojna, jaka ma miejsce w Ukrainie, spowodowała nałożenie sankcji na Rosję, co znacznie pogorszyło relacje na linii Moskwa-Waszyngton. Były szef Roskosmosu w swoich wypowiedziach podkreślał, że niebawem może nadejść wygaszenie współpracy w ramach programu ISS. W związku ze zmianami na czele korporacji-agencji należy oczekiwać na rozwój wydarzeń i formalne decyzje Borysowa.