Reklama

Statki Kosmiczne

Astronauci misji Crew-7 dotarli do ISS

Autor. SpaceX via X (dawniej Twitter)

W sobotę (26 sierpnia br.) rakieta Falcon 9 wyniosła w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kapsułę Dragon z czteroosobową załoga na pokładzie w ramach misji Crew-7, realizowanej przez NASA. Po kilku godzinach statek kosmiczny zadokował do modułu Harmony, a astronauci rozpoczęli swoją sześciomiesięczną misję. Warto dodać, że na pokładzie Dragona znalazł się Duńczyk - Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Reklama

W sobotę, 26 sierpnia br. o godzinie 9:27 czasu polskiego z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego rakieta nośna Falcon 9 wyniosła w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kapsułę Dragon, na pokładzie której znalazła się czteroosobowa załoga: reprezentująca NASA Amerykanka Jasmin Moghbeli, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa i Rosjanin Konstantin Borisow. Około godziny 15:27 czasu polskiego, Dragon zadokował do modułu Harmony, załoga rozpoczęła tym samym swój sześciomiesięczny pobyt. Przypomnijmy, że misje z serii Crew są realizowane przez NASA we współpracy z SpaceX, a ich celem jest rotacja personelu ISS.

Reklama
Reklama

Pierwotnie Crew-7 miało wystartować w piątek, 25 sierpnia, natomiast kontrolerzy podjęli decyzję o zmianie daty startu ze względu na dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule. Udane zadokowanie Dragona do modułu stacji kosmicznej oznacza, że już niedługo astronauci z misji Crew-6, którzy przebywają na ISS od marca br., będą mogli udać się w drogę na Ziemię. Jak powiedział Joel Montalbano, kierownik programu ISS w NASA, Agencja planuje pięć dni na przekazanie stacji w ręce nowej zmiany.

Czytaj też

Z perspektywy Polski, członka Europejskiej Agencji Kosmicznej, szczególnie ważny wydaje się udział Andreasa Mogensena z Danii. Astronauta jest pierwszym w historii Europejczykiem, któremu powierzono pilotowanie kapsuły Dragon. Ponadto Mogensen przeprowadzi ponad 30 europejskich eksperymentów i demonstracji technologii, począwszy od klimatu i zdrowia po badania kosmiczne dla ludzkości na Ziemi. Duńczyk swoją misję określił mianem "Huginn". Jak podaje ESA, imię to wywodzi się z mitologii nordyckiej z Huginnem i Muninnem – dwoma kruczymi wspólnikami boga Odyna. Razem symbolizują ludzki umysł, Huginn reprezentuje myśl, a Muninn pamięć.

Agencja dodaje, że ptaki te nie są jedynie szpiegami czy posłańcami najwyższego boga, służą także jako jego powiernicy i doradcy, przemawiający ludzkim językiem. Według mitologii nordyckiej, Odyn wysyła ich, aby przelecieli przez całe Midgard, aby zebrać światową wiedzę i co wieczór składać raporty.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama