Reklama

Statki Kosmiczne

Rewolucyjna misja Polaris Dawn ponownie przełożona

Autor. SpaceX/Polaris Program

W ostatnim czasie amerykański miliarder Jared Isaacman powiedział w jednym z wywiadów, że start misji Polaris Dawn zostanie najprawdopodobniej kolejny raz przesunięty na inny termin. Według informacji podanych przez koordynatora projektu, opóźnienia mają związek z opracowaniem nowego skafandra wymaganego do pierwszego w historii, turystycznego spaceru kosmicznego.

Reklama

Sytuację na temat kolejnych opóźnień misji Polaris Dawn opisał portal Spacenews.com, powołujący się na ostatni wywiad amerykańskiego Jareda Isaacmana w ramach podcastu CNBC Manifest Space. Podczas rozmowy koordynator projektu oznajmił, że jest to spowodowane pracami nad nowym skafandrem kosmicznym, który jest niezbędny do pierwszej w historii, turystycznej aktywności poza statkiem kosmicznym na orbicie. Isaacman stwierdził, że wszelkie opóźnienia są naturalne w każdym projekcie, zwłaszcza na tego typu skalę. W przeszłości termin był wielokrotnie zmieniany, natomiast obecnie wskazuje się na początek 2024 r.

Reklama

Polaris Dawn to misja koordynowana przez Isaacmana, natomiast jest ściśle związana ze SpaceX - firmą Elona Muska, gdyż w każdym etapie zostanie wykorzystana technologia opracowana przez amerykańskiego giganta. W ramach Polaris Dawn, system nośny Falcon 9 wyniesie kapsułę Dragon z 4-osobową załogą na niską orbitę okołoziemską (LEO), gdzie spędzą kilka dni. Na stronie internetowej projektu możemy przeczytać jednak, że w omawianej misji Dragon zostanie wyniesiony wyżej niż każdy inny statek kosmiczny z tej serii, a ponadto zakłada się orbitowanie kapsuły z załogą przez fragmenty pasa radiacyjnego Van Allena. Całość ma na celu przeprowadzenie badań związanych z wpływem lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na organizm człowieka.

Czytaj też

Kolejna z misji programu Polaris misja zakładałaby natomiast podniesienie orbity i próbę modernizacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Całość opisywanego projektu zwieńczyłby załogowy lot Starshipa, natomiast do tego potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy. System musiałby przejść certyfikacje poprzez testowe loty bezzałogowe, aby mieć pewność, że w późniejszych misjach zapewni bezpieczeństwo astronautom.

Reklama

Jak już zostało wspomniane wyżej, Isaacman zapowiedział, że misja Polaris Dawn wystartuje na początku przyszłego roku, natomiast w przeszłości słyszeliśmy już wielokrotnie o tego typu zmianach. Wydaje się również, że szacowana data również może okazać się niepewna z uwagi na kalendarz lotów, który jest już częściowo ustalony. W styczniu 2024 r. ma wystartować trzecia prywatna misja astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), realizowana przez firmę Axiom Space i określona jako Ax-3.

Czytaj też

Miesiąc później natomiast planowane jest rozpoczęcie misji Crew-8 - również na ISS. Pomimo tego, że Polaris Dawn nie uwzględnia w swoich planach placówki orbitalnej, należy pamiętać, że do Ax-3, jak i Crew-8 zostanie wykorzystana kapsuła załogowa Dragon. Dodatkowo Falcon 9 to rakieta najczęściej używana przez SpaceX (również do częstych lotów z satelitami Starlink), a zatem i w tym przypadku terminy mogą być zajęte. Wydaje się zatem, że na wszelkie oficjalne ogłoszenia musimy poczekać.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!