Reklama

Statki Kosmiczne

Astronauta z Indii poleci na ISS. NASA zapewni szkolenie

Autor. NASA

Administrator NASA, Bill Nelson poinformował, że amerykańska agencja kosmiczna przeszkoli oraz przygotuje astronautę z Indii do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Trening i zapewnienie odpowiedniej wiedzy to kolejny przykład kosmicznej współpracy Stanów Zjednoczonych oraz Indii.

Reklama

Od kilku dni Bill Nelson, pełniący funkcję administratora NASA, przebywa z wizytą w Indiach. Podczas jednego z wydarzeń ogłosił, że amerykańska agencja kosmiczna rozpocznie szkolenie i przygotowanie astronauty z Indii do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Według informacji podanych przez Reuters, misja powinna odbyć się około 2024 r. i będzie stanowić kolejny dowód na zacieśnioną współpracę kosmiczną Stanów Zjednoczonych oraz Indii.

Reklama
Reklama

W ostatnich tygodniach na łamach naszego portalu informowaliśmy o amerykańsko-indyjskim projekcie satelity o nazwie NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar). Jak opisuje NASA, NISAR będzie pierwszym tego typu urządzeniem w kosmosie, który zajmie się systematycznym mapowaniem Ziemi (w cyklu 12-dniowym), wykorzystując do tego dwie różne częstotliwości radarowe (pasmo L i pasmo S). Satelita zawiera dwa różne systemy radarowe z syntetyczną aperturą (SAR), z czego pierwszy powstaje w Stanach Zjednoczonych (pasmo L), z kolei drugi w Indiach (pasmo S).

Czytaj też

„NISAR może dać nam naprawdę wiarygodny obraz tego, jak dokładnie zmienia się ziemski ląd i lód”. - zaznaczył Paul Rosen, naukowiec projektu NISAR z NASA. Co ciekawe, zostanie on wyposażony także w ładunki (dostarczone przez NASA), zapewniające usługi GPS oraz sprawny system komunikacji satelitarnej.

Przypomnijmy również, że Indie to ważny partner Stanów Zjednoczonych, który w tym roku podpisał Artemis Accords, czyli międzynarodową umowę określającą ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. To właśnie w negocjowaniu dołączenia Indii do amerykańskiej inicjatywy, negocjowano m. in. trening indyjskiego astronauty przez specjalistów NASA, którzy mają zapewnić odpowiednie przygotowanie do misji na ISS.

Czytaj też

Indie z roku na rok potwierdzają, że w kwestii podboju kosmosu są na dobrej drodze, aby dołączyć do grona światowej elity w tej dziedzinie. Mimo znaczącej przewagi głównych mocarstw (jakimi są w tym momencie USA i Chiny), kraj ten dokonuje kolejnych postępów, dzięki którym rosną jego możliwości m.in. eksploracji kosmosu. Obecnie regularnie wykonywane są starty rodzimych systemów nośnych, wynoszących w przestrzeń kosmiczną krajowe ładunki oraz urządzenia pochodzące z innych miejsc świata.

Ponadto kraj ten może pochwalić się tegorocznym bezzałogowym lądowaniem na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3, dzięki czemu dołączyły do elitarnego grona państw, których lądowniki przyziemiły na naturalnym satelicie Ziemi. W ostatnim czasie natomiast, premier Narendra Modi zapowiedział załogowy lot na Księżyc, który powinien się odbyć do 2040 r.

Źródło: Reuters / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!