Reklama

Statki Kosmiczne

Chiny: tajkonauci wrócili na Ziemię po półrocznej misji

Autor. Live stream CCTV

W nocy z 30 na 31 października br. trzech tajkonautów powróciło na Ziemię po półrocznej misji na chińskiej stacji orbitalnej o nazwie Tiangong. Agencja rządowa Xinhau podała, że kapsuła z załogą misji Shenzhou-16 na pokładzie bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Reklama

Tajkonauci - Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao - przebywali na orbicie przez 154 dni, podczas których odbyli 8-godzinny spacer kosmiczny, zajmowali się uprawą warzyw, prowadzili interaktywne wykłady dla uczniów na żywo, a także przeprowadzili szereg eksperymentów medyczno-naukowych. Statek i jego załoga wylądowały na poligonie Dongfeng w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Dowódca misji Jing po powrocie ze swojej czwartej misji podzielił się przemyśleniami, mówiąc, że „ciało astronauty może być nieważkie, ale nie jego dusza”.

Reklama
Reklama

Z kolei Gui nie ukrywał ekscytacji: „Niezależnie od tego, czy będę w kosmosie, czy wrócę na Ziemię, będę w sercu wszechświata, wiedzy i działania. Będę z niecierpliwością czekał na ponowną podróż służbową na chińską stację kosmiczną!”. We wtorek po południu Załoga powróci do Pekinu, gdzie tajkonauci zostaną odizolowani na okres rekonwalescencji, przejdą kompleksowe badania lekarskie i ocenę stanu zdrowia. Zakończona we wtorek misja Shenzhou-16 jest piątą wyprawą chińskich tajkonautów na stację Tiangong (tłum. „Niebiański Pałac”).

Czytaj też

Na orbicie będzie nadal pracować załoga misji Shenzhou-17, która również składa się z trzech osób. Na stację przybyli kilka dni wcześniej bo 26 października i spędzą tam również pięć miesięcy. Załoga została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą systemu nośnego Długi Marsz 2F. Start odbył się bez komplikacji, a załogowy statek kosmiczny oddzielił się od rakiety około 10 minut po starcie. W misji Shenzhou-17 biorą udział Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin, którzy zajmą się m.in. konserwacją i naprawą stacji Tiangong. Jest to wymagane ze względu na szkody wyrządzone przez śmieci kosmiczne.

Autor. https://en.wikipedia.org/wiki/Tiangong_space_station

Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Jak poinformowała Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku w Azerbejdżanie, okres pracy chińskiej stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat.

Czytaj też

Co ciekawe, Państwo Środka planuje powiększenie swojej orbitującej placówki z obecnych trzech do sześciu modułów i przedstawia ją jako alternatywę dla działającej pod przewodnictwem NASA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która przypomnijmy, że wkrótce ma wyjść z użycia. Stacja składa się obecnie z trzech modułów. Znajduje się na orbicie na wysokości do 450 km i może tam jednocześnie mieszkać trzech taikonautów. Po rozbudowie do sześciu modułów Tiangong ważyłaby 180 ton, czyli zaledwie 40% masy ISS, na której może przebywać siedmioosobowa załoga.

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze