Statki Kosmiczne
Chiny: tajkonauci wrócili na Ziemię po półrocznej misji
W nocy z 30 na 31 października br. trzech tajkonautów powróciło na Ziemię po półrocznej misji na chińskiej stacji orbitalnej o nazwie Tiangong. Agencja rządowa Xinhau podała, że kapsuła z załogą misji Shenzhou-16 na pokładzie bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.
Tajkonauci - Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao - przebywali na orbicie przez 154 dni, podczas których odbyli 8-godzinny spacer kosmiczny, zajmowali się uprawą warzyw, prowadzili interaktywne wykłady dla uczniów na żywo, a także przeprowadzili szereg eksperymentów medyczno-naukowych. Statek i jego załoga wylądowały na poligonie Dongfeng w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Dowódca misji Jing po powrocie ze swojej czwartej misji podzielił się przemyśleniami, mówiąc, że „ciało astronauty może być nieważkie, ale nie jego dusza”.
Three Shenzhou-16 astronauts, JING Haipeng, ZHU Yangzhu & GUI Haichao, have egressed the return capsule.
— China 'N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) October 31, 2023
~23:21UTC return capsule separation
~00:11:32UTC landing at N41°39'28" E100°06'52"
~00:22UTC hatch open
~01:31UTC astronauts egress completed https://t.co/04OIMugLYE pic.twitter.com/6PRsHAjqqT
Z kolei Gui nie ukrywał ekscytacji: „Niezależnie od tego, czy będę w kosmosie, czy wrócę na Ziemię, będę w sercu wszechświata, wiedzy i działania. Będę z niecierpliwością czekał na ponowną podróż służbową na chińską stację kosmiczną!”. We wtorek po południu Załoga powróci do Pekinu, gdzie tajkonauci zostaną odizolowani na okres rekonwalescencji, przejdą kompleksowe badania lekarskie i ocenę stanu zdrowia. Zakończona we wtorek misja Shenzhou-16 jest piątą wyprawą chińskich tajkonautów na stację Tiangong (tłum. „Niebiański Pałac”).
Czytaj też
Na orbicie będzie nadal pracować załoga misji Shenzhou-17, która również składa się z trzech osób. Na stację przybyli kilka dni wcześniej bo 26 października i spędzą tam również pięć miesięcy. Załoga została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą systemu nośnego Długi Marsz 2F. Start odbył się bez komplikacji, a załogowy statek kosmiczny oddzielił się od rakiety około 10 minut po starcie. W misji Shenzhou-17 biorą udział Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin, którzy zajmą się m.in. konserwacją i naprawą stacji Tiangong. Jest to wymagane ze względu na szkody wyrządzone przez śmieci kosmiczne.
Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Jak poinformowała Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku w Azerbejdżanie, okres pracy chińskiej stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat.
Czytaj też
Co ciekawe, Państwo Środka planuje powiększenie swojej orbitującej placówki z obecnych trzech do sześciu modułów i przedstawia ją jako alternatywę dla działającej pod przewodnictwem NASA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która przypomnijmy, że wkrótce ma wyjść z użycia. Stacja składa się obecnie z trzech modułów. Znajduje się na orbicie na wysokości do 450 km i może tam jednocześnie mieszkać trzech taikonautów. Po rozbudowie do sześciu modułów Tiangong ważyłaby 180 ton, czyli zaledwie 40% masy ISS, na której może przebywać siedmioosobowa załoga.