Reklama

Statki Kosmiczne

Indie odkrywają karty. Nowa rakieta i data debiutu statku kosmicznego

Start rakiety nośnej LVM-3
Start rakiety nośnej LVM-3
Autor. ISRO via X

Szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) przekazał szereg nowych informacji na temat trwających programów kosmicznych. Wśród kluczowych tematów znalazła się data debiutu kapsuły Gaganyaan, nowe satelity oraz planowana rakieta nośna nowej generacji.

Z informacji podanych na łamach Times of India, powołującego się na szefa ISRO, wynika, że w kolejnych 5 latach Indie planują wynieść na orbity okołoziemskie ponad 50 satelitów różnego przeznaczenie oraz szereg sond i eksperymentów naukowych. Łącznie powinno to stanowić około 70 wystrzeleń rakiet nośnych dla różnych podmiotów.

Ważną informacją dla indyjskiego sektora kosmicznego było również ogłoszenie daty debiutu kapsuły Gaganyaan, która w swojej pierwszej misji zabierze w przestrzeń kosmiczną humanoidalnego robota „Vyommitra”. Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety, którego zadaniem będzie „sprawdzenie bezpieczeństwa statku kosmicznego, a także symulowanie funkcji człowieka i wchodzenie w interakcję z systemem podtrzymywania życia kapsuły”.

Reklama

Lot kapsuły Gaganyaan powinien odbyć się już w grudniu 2024 r. Po analizie wyników misji odbędzie się pierwszy lot załogowy, w którym weźmie udział trójka astronautów. Do wynoszenia statku na orbitę wybrany został system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). W ramach załogowej wyprawy astronauci spędzą kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km. Warto zaznaczyć, że na realizację opisywanego projektu zostało przeznaczonych ok. 1,1 mld USD.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie informowaliśmy, że Gaganyaan ma być początkiem to trwałej obecności indyjskich astronautów w kosmosie. W przeciągu kilku lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station.

S. Somanath (szef ISRO) poinformował, że stacja będzie się docelowo składać z 5 modułów, z których pierwszy powinien zostać wyniesiony w 2028 r. Raport o szczegółach technicznych został już przygotowany i czeka na akceptację strony rządowej. Budowa powinna zakończyć się około 2035 r.

Reklama

Szef ISRO poruszył również kwestię kolejnych misji na Księżyc. Przypomnijmy, że 23 sierpnia 2024 r. minęła okrągła rocznica od historycznego przyziemienia indyjskiej sondy na naturalnym satelicie Ziemie w ramach misji Chandrayaan-3. Od tego momentu ISRO pracuje nad kolejnymi edycjami, a z najnowszych informacji wynika, że prace projektowe do Chandrayaan-4 oraz -5 również zostały zakończone i czekają na akceptację rządu.

Do wysłania ładunków w przestrzeń kosmiczną niezbędna jest rakieta nośna. Jak zasugerował szef ISRO, Indie dysponują obecnie systemem LVM-3, który jest w stanie zabrać ze sobą 4-5 t, natomiast zdolność ta musi zostać podwojona. S Somanath zapowiedział, że do projektu rakiety nośnej nowej generacji powinien zostać zaangażowany również przemysł prywatny.

Reklama

Do ostatnich rakietowych osiągnięć Indii można zaliczyć zakończenie fazy rozwojowej lekkiej rakiety nośnej Small Satellite Launch Vehicle, która 16 sierpnia wyniosła demonstracyjnego satelitę do obserwacji Ziemi EOS-08. Zdaniem prezesa ISRO pomyślne zakończenie tego etapu programu rakiety otwiera drogę do transferu technologii do indyjskiego przemysłu, umożliwiając tym samym jej produkcję seryjną i wdrożenie operacyjne.

W wywiadzie dla Reuters S Somanth poruszył z kolei kwestie budżetowe.Szef ISRO oczekuje wzrostu finansowania sektora kosmicznego o 20-30%. Dodajmy, że tylko w tym roku rząd zdecydował się przydzielić resortowi kosmicznemu 1,55 mld USD. Oczekuje on również większej liberalizacji tej gałęzi gospodarki, co wpłynie na wzrost inwestycji zagranicznych, w tym od największych graczy - SpaceX Elona Muska oraz Blue Origin Jeffa Bezosa.

Źródło: Times of India / Space24.pl / Reuters

Reklama

Komentarze

    Reklama