Reklama

Statki Kosmiczne

Japonia dostarczy kolejne robotyczne ramię na ISS

Autor. GITAI

Japoński startup planuje w następnym roku zademonstrować działanie nowego robotycznego ramienia, które zostanie umieszczone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ma wspomóc prace prowadzone przez astronautów.

Reklama

Pochodząca z kraju kwitnącej wiśni firma GITAI będzie miała okazję do zademonstrowania swoich możliwości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Półtorametrowe podwójne ramię robotyczne w przyszłym roku zostanie zintegrowane z modułem Bishop firmy NanoRacks. Przewiduje się także, że urządzenie mogłoby zostać wykorzystane również w eksploracji Księżyca, jak i przyczynić się do rozwoju gospodarczego w kraju.

Reklama

Urządzenie osiągnęło wstępną gotowość operacyjną już w lutym obecnego roku. W komorze próżniowej znajdującej się w siedzibie JAXA miał miejsce test ramienia. Sprawdzenie urządzenia przed wysłaniem go na orbitę wiązało się z potrzebą jego sprawdzenia w warunkach zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej. W następnej kolejności zrobotyzowane ramię zostanie przetestowane już na orbitalnej stacji.

YouTube cover video

Warto zaznaczyć, że to nie jest pierwsze urządzenie firmy GITAI, które znajdzie się na ISS. Spółka dostarczyła w przeszłości, bo w 2021 r. podobne rozwiązanie, a miało to miejsce w ramach misji SpaceX CRS-23. Manipulator dotarł na pokładzie towarowego Dragona 2, a demonstracja jego możliwości zakończyła się sukcesem.

Reklama

Czytaj też

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się trzy inne manipulatory. Mowa tu o słynnym Canadarm2, JEMRMS oraz ERA. Pierwszy z nich jest kanadyjskim wkładem w stację, który przybył na ISS w kwietniu 2001 r. Jest długi na prawie 18 m i ma masę niecałych 2 t. Stanowi dalece udoskonaloną wersję Canadarm, jaki był montowany w ładowni amerykańskich wahadłowców. Japanese Experiment Module Remote Manipulator System (JEMRMS) z kolei zagnieździł się na burcie modułu Kibo. JEMRMS zaprojektowano celem przenoszenia ciężkich ładunków. Posiada także kamerę, która umożliwia monitorowanie czynności wykonywanych z użyciem ramienia.

European Robotic Arm (ERA), czyli europejski manipulator robotyczny przymocowano do rosyjskiego modułu Nauka i znalazł się tam 29 lipca 2021 r. Urządzenie zostało wyniesione przy wykorzystaniu kosmodromu Bajkonur i rakiety Proton-M. Ramię posiada długość ponad 11 m oraz masę 630 kg. Może przenosić ładunki o masie do 8 t. Astronauci oraz kosmonauci mogą sterować manipulatorem zarówno z wewnątrz stacji, jak i w czasie aktywności pozapojazdowej.

Reklama
Reklama

Komentarze