Reklama

Misja z udziałem polskiego astronauty gotowa do startu

Załoga misji Ax-4.
Załoga misji Ax-4.
Autor. Axiom Space

Już w czerwcu na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyruszy misja Ax-4. Udział w niej weźmie polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Zarówno załoga, jak i załogowy statek kosmiczny Dragon są gotowe do startu.

W ostatnich dniach firma Axiom Space poinformowała o postępach w przygotowaniach do organizowanej przez nią misji Ax-4. Z przekazanych informacji wynika, że zakończono przegląd gotowości lotu (FRR) dla tej misji. Jest to kluczowy etap przed startem. Zatem wszystkie systemy i personel są gotowe do lotu w przyszłym miesiącu. Wynika z tego, że misja Ax-4 jest na dobrej drodze, aby wystartować 8 czerwca br.

Załoga misji Ax-4 wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną z legendarnej platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie za pomocą rakiety nośnej Falcon 9.

Reklama

Pierwotnie lot miał odbyć się już pod koniec maja br. W ostatnich dniach Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła wcześniej pojawiające się informacje o tym, że termin ten ulegnie zmianie. Opóźnienia były związane z nową kapsułą kosmiczną Dragon. W trakcie przygotowań wykryto uszkodzoną wiązkę przewodów, która musiała zostać wymieniona. Oprócz tego, problemy dotyczyły również spadochronów. W ich opakowaniu wykryto wilgoć, co opóźniło montaż o kilka dni.

Przypomnijmy, że oprócz dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, w składzie załogi są również Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry). Axiom Space określa ich wyprawę jako „najbardziej intensywna misja badawcza”, jaką firma przeprowadziła do tej pory. Podczas trwającej około 14 dni misji, astronauci mają wykonać ponad 60 aktywności naukowych i popularyzatorskich na pokładzie ISS.

Polska przygotowała 13 eksperymentów we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Badania prowadzone przez dr Uznańskiego -Wiśniewskiego będą obejmować m.in. wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS, czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej. Więcej szczegółów TUTAJ.

Czytaj też

Reklama

Chcąc podkreślić narodowy wymiar wyprawy, polski astronauta zabiera ze sobą też wyjątkowy zestaw przedmiotów, które nawiązują do kluczowych osiągnięć Polski w nauce, kulturze i historii. „Te symbole narodowej tożsamości dowodzą, że misja to nie tylko innowacje technologiczne, ale także dziedzictwo, które łączy pokolenia”. - podkreśla Polska Agencja Kosmiczna.

Przedmioty, które zabierze ze sobą polski astronauta w ramach misji Ax-4
Przedmioty, które zabierze ze sobą polski astronauta w ramach misji Ax-4
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Warto zauważyć, że Ax-4 będzie kolejną komercyjną misją Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to wynik umowy podpisanej w 2023 r. pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), jako agencja wykonawcza MRiT.

„Ta misja to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiego sektora kosmicznego. Przed polskim astronautą pracowite 14 dni na orbicie: 13 eksperymentów technologiczno-naukowych, 25 eksperymentów edukacyjnych, 4 połączenia z Ziemią. Chcemy wykorzystać naszą szansę, jaką jest misja IGNIS w 100 procentach” - podkreślił ówczesny prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Więcej informacji na temat dr Sławosza Uznańskiego znajdą Państwo pod załączonym linkiem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. perspicax

    Jak można zbadać: "wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka" w 14 dni ?

Reklama