Reklama

Statki Kosmiczne

Nowa data debiutu wahadłowca Dream Chaser

Dream Chaser, Sierra Space, USA, Stany Zjednoczone, statek kosmiczne
Wizualizacja samolotu kosmicznego Dream Chaser
Autor. Sierra Space

Na platformach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje dotyczące planowanej daty debiutu statku kosmicznego Dream Chaser. Szacowany termin startu to maj 2025 r.

Informacja dotycząca nowej daty debiutu samolotu kosmicznego Dream Chaser została podana na platformie X przez Erica Bergera - dziennikarza branżowego, piszącego m. in. dla portalu ArsTechnica. Ekspert pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami największych firm amerykańskiego sektora kosmicznego, w tym producenta statku - Sierra Space.

Przypomnijmy, że pierwotnie Dream Chaser miał odbyć swój debiutancki lot podczas drugiego lotu rakiety Vulcan Centaur od firmy United Launch Alliance. W czerwcu 2024 r. potwierdzono jednak, że wahadłowiec został wykreślony z listy ładunków na ten lot.

Zamiast tego w owiewce rakiety znalazł się symulator masy, który został zbudowany jeszcze jako zapasowy ładunek przed pierwszą misją, podczas której wyniesiony został lądownik księżycowy Peregrine. Jednocześnie Sierra Space nie była w stanie określić nowej daty debiutu Dream Chaser’a. Obecnie debiut planowany jest na maj 2025 r.

Reklama

Flota samolotów kosmicznych

Pierwszy, bezzałogowy samolot będzie nosił nazwę Tenacicty. Według informacji podanych przez Sierra Space, Tenacity jest wzorowany na wahadłowcach kosmicznych NASA, natomiast przy znacznie mniejszych rozmiarach. Wraz z modułem cargo o nazwie Shooting Star mierzy 9 m, posiadając przy tym 33 m3.

Podczas powrotu Shooting Star zostanie odłączony od reszty Dream Chaser’a, aby następnie spłonąć w atmosferze. Pojazd natomiast powróci na Ziemię z możliwością wylądowania na dowolnym lotnisku. Dzięki temu obsługa naziemna będzie go mogła w szybkim tempie rozładować. Jest to szczególna zaleta projektu, bowiem na planetę często wracają eksperymenty naukowe wymagające natychmiastowego przewiezienia z kapsuły do laboratorium.

Reklama

Sierra Space planuje zbudować flotę nawet 15 pojazdów Dream Chaser do 2030 r. Już teraz trwają prace nad kolejnym samolotem kosmicznym - Reverence. Poza przewozem zaopatrzenia i pasażerów do Międzynarodowej stacji Kosmicznej (ISS) w zamyśle jest także wykorzystanie ich w misjach transportowych do przyszłej placówki orbitalnej - Orbital Reef, która powstanie w ramach współpracy firm Sierra Space oraz Blue Origin.

Rakieta Vulcan Centaur wyniesienie samolot kosmiczny

Do debiutu Dream Chaser’a zostanie wykorzystana rakieta Vulcan Centaur, która wyniesie pojazd na orbitę okołoziemską. System od firmy United Launch Alliance ma za sobą dwie misje certyfikacyjne, które upoważniają go do wynoszenia również ładunków dla wojska.

Vulcan Centaur, rakieta, United Launch Alliance, USA, Stany Zjednoczone, wojsko, US Space Force
Rakieta Vulcan Centaur podczas swojego drugiego lotu certyfikacyjnego.
Autor. United Launch Alliance via X

W dolnym stopniu systemu znajdują się dwa silniki BE-4, opracowane przez Blue Originnapędzane mieszanką skroplonego gazu ziemnego oraz ciekłego tlenu. Do segmentu doczepione są boostery GEM 63XL produkcji Northrop Grumman na paliwo stałe. Centaur V z kolei jest zasilany silnikiem RL-10, produkcji Aerojet Rocketdyne, na mieszankę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. W zależności od rodzaju owiewki, rakieta mierzy około 62 m lub 67 m wysokości i 5,4 m średnicy.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!