Reklama

Statki Kosmiczne

Nowa zmiana na chińskiej stacji. Shenzhou-14 ruszył z półroczną misją

Autor. CMSA

Chińskie media państwowe poinformowały w niedzielę, że załogowy statek kosmiczny z trzema tajkonautami na pokładzie wyruszył z misją, która ma zakończyć podstawowe prace montażowe powstającej stacji kosmicznej. Załoga podczas pobytu orbitalnego będzie nadzorować dodanie dwóch nowych modułów laboratoryjnych do głównego modułu Tianhe.

Reklama

Chińska Republika Ludowa w ostatnich dniach pomyślne wyniosła w przestrzeń kosmiczną trzyosobową załogę w ramach misji Shenzhou-14, które zadaniem będzie dokończenie prac montażowych na stacji Tiangong (Niebiański Pałac). Jest to trzecia misja załogowa powiązana z wielomodułowym Tiangong, a w ramach niej tajkonauci spędzą na pokładzie stacji sześć miesięcy. W trakcie pobytu zostaną przeprowadzone eksperymenty naukowe oraz spacery kosmiczne.

Reklama

Start misji odbył się 5 czerwca o godz. 4:44 nad ranem czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan znajdującego się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Systemem nośnym wykorzystanym do przeprowadzenia opisywanego startu był Długi Marsz 2F, który jak na razie może pochwalić się 100 % skutecznością w startach orbitalnych. Kapsuła z trójką tajkonautów zadokowała do chińskiej stacji ok. 7 godzin po starcie, co oznaczało pełny sukces transportu.

Czytaj też

Dowódcą jest Chen Dong, zaś specjalistami misji Liu Yang (pierwsza Chinka w kosmosie) i Cai Xuzhe, dla którego jest to pierwsza tego typu wyprawa. W najbliższym czasie połączą oni moduł Tianhe z Wentian i Mengtian, których przybycie zaplanowane jest na lipiec i październik obecnego roku. Warto dodać, że towarowe statki Tianzhou-3 (dotarł do Tiangong zeszłego roku) oraz Tianzhou-4 (dokował w maju br.) pozostają w dalszym połączone ze stacją.

Reklama

Moduł Tianhe został wystrzelony w kwietniu 2021 r. i do tej pory gościł dwie misje załogowe, Shenzhou-12 i Shenzhou-13, która była przy okazji najdłuższą załogową misją kosmiczną w historii Chin. Obowiązki załogi Shenzhou-14 zostaną następnie przekazane załodze Shenzhou-15, która ma wystartować w grudniu br., W tym momencie, po raz pierwszy w historii na pokładzie chińskiej stacji znajdzie się sześciu astronautów. Tiangong może zostać rozbudowany nawet do sześciu modułów oraz gościć międzynarodowych astronautów.

Czytaj też

Zgodnie z zapowiedziami chińska stacja orbitalna ma zostać ukończona jeszcze przed końcem 2022 r. Orbituje na orbicie eliptycznej, na wysokości pomiędzy 350 a 450 km. Według oficjalnych zapewnień ma działać przez co najmniej 10 lat.

Opracowanie: PAP\Space24

Reklama

Komentarze

    Reklama