Reklama

Statki Kosmiczne

Nowe zaopatrzenie zmierza do ISS. Udana misja SpaceX

Autor. SpaceX via Twitter

W poniedziałek (5 czerwca br.) rakieta nośna Falcon 9 od firmy SpaceX wyniosła kapsułę zaopatrzeniową Dragon w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew Resupply Mission 28 (CRS-28). Statek kosmiczny dostarczy załodze znajdującej się na placówce orbitalnej sprzęt i zapasy na najbliższe miesiące, a także eksperymenty naukowe opracowane przez różne agencje, firmy i ośrodki naukowe. Jednym z największych przewożonych ładunków są panele słoneczne, które zwiększą zdolność stacji do generowania energii.

Reklama

W poniedziałek, 5 czerwca br. o godzinie 17:47 czasu polskiego z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie system nośny Falcon 9 od amerykańskiej firmy SpaceX wyniósł w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kapsułę zaopatrzeniową Dragon w ramach misji Crew Resupply Mission 28 (CRS-28). Start misji zaopatrzeniowej był możliwy dzięki kontraktowi Commercial Resupply Services (CRS), który został zawarty przez SpaceX oraz amerykańską agencję kosmiczną NASA. Pierwotnie wystrzelenie było planowane na 3 czerwca br., natomiast w wyniku złych warunków pogodowych strony zdecydowały się przełożyć lot.

Reklama
Reklama

Według dostępnych informacji statek kosmiczny rozdzielił się od drugiego stopnia rakiety około 12 minut po starcie, a na swoim pokładzie przewozi około 3,3 t ładunku w postaci sprzętu i zapasów na najbliższe miesiące, a także eksperymentów naukowych opracowane przez różne agencje, firmy i ośrodki naukowe. Jednym z największych przewożonych ładunków są panele słoneczne IROSA (ISS Roll-Out Solar Arrays), które zwiększą zdolność stacji do generowania energii. Dokowanie Dragona do modułu Harmony zostało zaplanowane na 6 czerwca br. o godzinie 11:50 czasu polskiego.

Czytaj też

Warto przyjrzeć się poszczególnym eksperymentom przewożonym na statku zaopatrzeniowym. Jednym z nich jest projekt Thor należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego zadaniem jest obserwacja burz oraz wyładowań atmosferycznych w ziemskiej atmosferze z wysokości około 250 km. Równie ciekawym projektem wysłanym w ramach. misji CRS-28 był Genes in Space-10, który zakłada możliwość zaprojektowania przez uczniów klas 7-12 eksperymentów DNA, które mogłyby wytrzymać trudne warunki eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Oprócz szeregu innych technologii znajdujących się w drodze do ISS, należy podkreślić, że największym ładunkiem przewożonym przez Dragona były dwa nowe panele słoneczne IROSA (ISS Roll-Out Solar Arrays), które pomogą zwiększyć zdolność placówki orbitalnej do generowania energii. Misja CRS-28 jest trzecią i ostatnią z planowanych transportów matryc do ISS, a zatem zadokowanie i montaż zakończy modernizację systemu zasilania placówki. Łącznie dostarczono 6 paneli słonecznych, z których każdy generuje 20 kW energii. Warto zauważyć, że matryce są znaczniej mniejsze od wersji zamontowanej podczas budowy stacji, a po zadokowaniu do modułu Harmony jedno z robotycznych ramion przejmie panele słoneczne, które następnie zostaną zamontowane do reszty konstrukcji podczas spacerów kosmicznych, zaplanowanych na 9 i 15 czerwca br.

Loty statków zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną odbywają się regularnie od kilku lat, a ich głównymi realizatorami są firmy amerykańskie lub strona rosyjska przy pomocy statków kosmicznych typu Progress. Zgodnie z planami, wystrzelona w poniedziałek kapsuła Dragon powinna pozostać zadokowana do modułu Harmony przez około 21 dni.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze