Statki Kosmiczne
Nowy Progress zadokował do ISS. Flagi "donieckich republik" na korpusie rakiety
Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) przeprowadziła udane wystrzelenie systemu nośnego Sojuz 2.1a, którego zadaniem było dostarczenie na orbitę statku towarowego Progress MS-20. Po dotarciu na wyznaczoną orbitę rosyjski statek rozpoczął manewry polegające na zrównaniu się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), gdzie w następnej kolejności zadokował, dostarczając na stacje ok. 2,5 t ładunku.
Po koniec ubiegłego tygodnia Roskosmos wystrzelił statek kosmiczny Progress MS-20, który był pierwszym rosyjskim lotem zaopatrzeniowym od momentu rozpoczęcia działań militarnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terenach Ukrainy. W związku z tym nie obyło się bez elementów związanych z obecną sytuacją, gdyż na owiewkach rakiety wykorzystanej do wyniesienia statku w przestrzeń kosmiczną umieszczono flagi dwóch separatystycznych państw - Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, a na drugim stopniu systemu umieszczono napis "Donbas".
Start został przeprowadzony 3 czerwca o godz. 11:32 czasu polskiego z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Rakietą wykorzystaną do wyniesienia omawianego statku towarowego był system nośny Sojuz 2.1a, który znany jest z cywilnych, jak i wojskowych misji, nie pomijając również bezzałogowych operacji na ISS. Wszystkie fazy startu przebiegły bezbłędnie, a po dotarciu na wstępną orbitę, Progress za pomocą własnego napędu rozpoczął samotną podróż w kierunku swojego celu, sukcesywnie dokonując modyfikacji parametrów orbitalnych, zrównując swoją z orbitą stacji. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 15:02 czasu polskiego, pojazd w trybie automatycznym zadokował do jednego z modułów ISS o nazwie Zwiezda (pol. Gwiazda).
The Progress 81 cargo craft is on its way to the station after launching at 5:32am ET today. It will arrive in 3.5 hours live on @NASA TV. More... https://t.co/TaYDPOqLlk pic.twitter.com/szFIwgf8Cv
— International Space Station (@Space_Station) June 3, 2022
Progress dostarczył na międzynarodową stację ok. 2,5 t ładunku. Był on w dużej mierze złożony z ważącego ponad 500 kg paliwa, 420 l wody oraz żywności i sprzętu dla obecnie urzędującej na stacji załogi Ekspedycji 67. Zgodnie z komunikatem rosyjskiej agencji prasowej TASS, dzięki omawianej dostawie na ISS poleciała również drukarka 3D, miniaturowa gitara elektryczna, struny do skrzypiec, a także cztery miniaturowe satelity opracowane przez uniwersytety z Rosji (w tym z Południowo-Zachodniego Uniwersytetu Państwowego w Kursku oraz Państwowego Uniwersytetu Radiotechnicznego w Riazaniu).
Czytaj też
Sukces przeprowadzonej misji oznaczał tym samym już 81. lot zaopatrzeniowy wykonany przez stronę rosyjską w historii działalności na ISS. Był to także pierwszy z dwóch zaplanowanych na najbliższy tydzień lotów towarowych na stację, gdyż firma SpaceX przygotowuje bezzałogową kapsułę Dragon do użycia wraz z rakietą Falcon 9. Start miał zostać przeprowadzony 10 czerwca, lecz z powodu wykrytych problemów z silnikami Dragona, przedsięwzięcie zostanie opóźnione, dopóki zespół nie będzie pewny co do bezpieczeństwa i zapewnienia sukcesu lotu.
Działania militarne prowadzone od ponad dwóch miesięcy na terenach Ukrainy spowodowały nałożenie sankcji na Rosję, co znacznie pogorszyło relacje rosyjsko-amerykańskie. Przez to pojawiło się wiele przesłanek, które mogłyby wskazywać na to, że Rosja odbywałaby starty na ISS. Zamieszczenie na rakiecie symboli związanych z wojną na Ukrainie, a obecnie flag separatystycznych i nieuznawanych na arenie międzynarodowej "państw" jest elementem rosyjskiej propagandy, skierowanej przeciwko Kijowowi i symbolem niezmiennych celów Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, która jest wspierana przez zachodnie państwa poprzez dostawę sprzętu wojskowego i uzbrojenia.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104