Reklama

Statki Kosmiczne

Pierwsza indyjska kapsuła kosmiczna zadebiutuje w 2024 r.

Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Autor. ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) od paru lat przygotowuje się do jednej ze swoich najważniejszych misji. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, na początku przyszłego roku agencja planuje przeprowadzić pierwszą, testową misję kapsuły kosmicznej Gaganyaan, a kilka miesięcy później ma dojść do lotu załogowego przy jej użyciu. Systemem nośnym wybranym do tych misji została indyjska rakieta GSLV Mark 3.

Reklama

Indie z roku na rok potwierdzają, że w kwestii podboju kosmosu są na dobrej drodze, aby dołączyć do grona światowej elity w tej dziedzinie. Mimo znaczącej przewagi głównych mocarstw (jakimi są w tym momencie USA i Chiny), kraj ten małymi kroczkami dokonuje kolejnych postępów, dzięki, którym rosną jego możliwości eksploracji kosmosu. Tym razem przed Indiami niezwykle ważna misja, ponieważ będzie ona będzie pierwszym, testowym lotem kapsuły kosmicznej Gaganyaan, która po udanej demonstracji swoich możliwości zabierze trzech astronautów na orbitę okołoziemską i po kilku dniach ma wrócić w bezpieczny sposób na Ziemię.

Reklama

W ostatnim czasie szef Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) zapowiedział, że start rakiety GSLV Mark 3 (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle), która wyniesie po raz pierwszy kapsułę w przestrzeń kosmiczną jest obecnie zaplanowane na luty 2024 r. Dodatkowo poinformowano, że pierwsza, załogowa misja pojazdu Gaganyaan jest planowana na czwarty kwartał 2024 r., a wytypowani do niej astronauci podejmują szkolenie w indyjskim mieście Bengaluru. Trzyosobowa załoga miała wykonać swój kilkudniowy lot na orbitę okołoziemską już na koniec 2021 roku, a następnie przełożono go na 2022 r., jednak ze względu na szereg problemów wynikających z epidemii COVID-19, problemów budżetowych oraz organizacyjnych, misja została odłożona w czasie.

Czytaj też

Imiona czterech pilotów trenujących do misji jeszcze nie zostały jeszcze opublikowane, natomiast wiemy, że w 2020 r. indyjscy astronauci przeszli pierwsze, specjalistyczne szkolenia w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina pod Moskwą. Tak jak wspomniałem, prace projektowe zostały wstrzymane jakiś czas temu, natomiast na początku lutego br. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wznowiła serię testów niezbędnych do udoskonalenia procedur i sprzętu dla lotów kosmicznych programu Gaganyaan.

Reklama
Kapsuła Gaganyaan podczas testów. Luty 2023 r.
Kapsuła Gaganyaan podczas testów. Luty 2023 r.
Autor. ISRO

Warto podkreślić, że w ramach tego programu, w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej. Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni. W porównaniu do wcześniejszych konstrukcji orbitalnych tego typu, indyjski projekt budzi najwięcej skojarzeń z radzieckimi stacjami Salut, działającymi w latach 70. i 80. XX wieku. Widzimy zatem po raz kolejny rosnące ambicje Indii do włączenia się na stałe w kosmiczny wyścig mocarstw.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!