Reklama

Statki Kosmiczne

Przed nami misja Polaris Dawn. Wskazano termin

Autor. Polaris Program on X

Misja Polaris Dawn może wystartować już w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele projektu oświadczyli, że rozpoczęcie tego historycznego wydarzenia planowane jest na koniec lipca br. Będzie to pierwszy w historii turystyczny lot w kosmos, który zakłada również spacer kosmiczny.

Amerykański miliarder Jared Isaacman we współpracy z firmą SpaceX planują przeprowadzić historyczną dla branży kosmicznej misję. W ramach Polaris Dawn, system nośny Falcon 9 wyniesie kapsułę Crew Dragon z 4-osobową załogą na niską orbitę okołoziemską (LEO), gdzie spędzą kilka dni. Członkowie załogi, którzy nie są na co dzień zawodowymi astronautami przeprowadzą na orbicie ponad 30 eksperymentów, a także wykonają pierwszy w historii turystyczny spacer kosmiczny.

Reklama

Z najnowszych informacji wynika, że to niezwykłe wydarzenie rozpocznie się już w najbliższych tygodniach, bowiem przedstawiciele projektu ogłosili w mediach społecznościowych, że misja rozpocznie się nie wcześniej niż 31 lipca br. Firma SpaceX jeszcze nie potwierdziła oficjalnie tego terminu, natomiast już od pewnego czasu wskazywano, że może powinno do tego dojść latem 2024 r.

Załoga misji Polaris Dawn zostanie zabrana na wysokość ok. 700 km, co będzie jednocześnie najwyższym lotem załogowym od czasu misji księżycowych w ramach programu Apollo. Członkowie misji znajdują się również o 300 km wyżej niż orbitująca na wysokości 400 km Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Będzie to pierwsza z trzech zaplanowanych misji programu Polaris.

Reklama

Pierwsza z misji programu Polaris ma na celu przeprowadzenie badań związanych z wpływem lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na organizm człowieka. Natomiast druga misja zakładała podniesienie orbity i próbę modernizacji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Ostania z nich miałaby być pierwszym załogowym lotem realizowanym na pokładzie Starshipa.

Warto zauważyć, że do spaceru kosmicznego zostaną wykorzystane specjalne skafandry od SpaceX, które zostały zaprezentowane w maju br. W niedalekiej przyszłości zastąpią one obecnie wykorzystywane kombinezony Intravehicular Activity (IVA), które są noszone przez członków załogi kapsuły Dragon w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!