Reklama

Statki Kosmiczne

Rosja oferuje Indiom współpracę przy misjach kosmicznych

Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Autor. ISRO

Rozwijający się sektor kosmiczny w Indiach stanowi kuszącą okazję dla innych państw do nawiązania współpracy. Borykająca się z problemami Rosja zadeklarowała możliwość kooperacji zarówno przy indyjskim programie załogowych lotów kosmicznych, jak i budowie rosyjskiej stacji orbitalnej.

Temat potencjalnej współpracy przy programach kosmicznych poruszył podczas posiedzenia międzyrządowej komisji rosyjsko-indyjskiej pierwszy wicepremier Rosji Denis Manturov. „Przywiązujemy dużą wagę do rozszerzenia współpracy w dziedzinie rozwoju kosmosu.” - stwierdził polityk cytowany przez rosyjską agencję prasową TASS.

Reklama

Program załogowych lotów kosmicznych Indii

„Widzimy możliwości rozszerzenia dostaw sprzętu i komponentów dla indyjskiego narodowego programu lotów kosmicznych Gaganyaan” — powiedział Manturov. Polityk nie sprecyzował jednak, co dokładnie mogłaby zaoferować Rosja. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi doświadczenie nabyte jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

Przypomnijmy, że pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Aleksiejewicz Gagarin, który zasiadł w 1961 r. w statku kosmicznym Wostok-3KA w ramach misji Wostok-1. Chociaż lot zapisał się na kartach historii, nie wspomina się często o wielu problemach, które mogły kosztować życie kosmonauty.

Przykładem było niepewne działanie górnego segmentu napędowego, który w trakcie wynoszenia statku na orbitę pracował zbyt długo, powodując osiągnięcie za wysokiej trajektorii (327 km nad Ziemią w najwyższym jej punkcie, zamiast domyślnych 230 km). Podczas misji wystąpiło wiele innych problemów, a więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Obecnie Rosja również dysponuje statkiem kosmicznym Sojuz z serii MS, które transportują astronautów oraz kosmonautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto również dodać, że Roskosmos od wielu lat pracuje nad kolejnym statkiem kosmicznym o nazwie Orel.

Oprócz doświadczenia i technologii Rosjanie mogą zaoferować również szkolenie indyjskich astronautów, którzy zaliczyli zresztą tego typu trening kilka miesięcy temu.

Rosyjska Stacja Orbitalna

Manturov poruszył również kwestię państwowej stacji kosmicznej, której budowę Rosja planuje rozpocząć w 2027 r. „Pomimo faktu, że stacja ma status narodowy, w ramach tego projektu możliwa jest współpraca międzynarodowa, w tym również z naszym niezawodnym partnerem Indiami” - dodał.

Tutaj również nie sprecyzowano obszarów współpracy. Indie również planują budowę własnej stacji kosmicznej Bharatiya Antariksh Station (BAS-1), której koncepcja została zaakceptowana przez Radę Ministrów kilka miesięcy temu. Placówka ma docelowo składać się z 5 modułów, a ukończenie budowy planowane jest na 2035 r.

Reklama

Indie to również ważny partner dla Stanów Zjednoczonych

Czy Indie zdecydują się na oferowaną współpracę z Rosją? Trzeba pamiętać, że o względy New Delhi zabiega również Waszyngton. Strony nie tylko współpracują przy różnych projektach nowych technologii, ale co ważne są partnerami w ramach międzynarodowego porozumienia Artemis Accords.

Dokument określa ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. „W rzeczywistości, krótko mówiąc, dla partnerstwa Indii i Ameryki nawet niebo nie jest granicą.” - skomentował w momencie podpisania premier Indii Narendra Modi.

Reklama

Komentarze

    Reklama