Reklama

Statki Kosmiczne

Rosja zbuduje stację kosmiczną. Przyjęto wstępny projekt

rosja putin
Władimir Putin, prezydent Rosji.
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała o przyjęciu wstępnego projektu przyszłej stacji kosmicznej, której budowę datuje się na lata 2027-2032. Motywem do rozpoczęcia prac nad własną placówką jest zakończenie działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec obecnej dekady.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to placówka, która istnieje od końcówki lat 90. XX wieku i wielokrotnie pomogła w rozwoju różnych gałęzi nauki. W projekt zaangażowanych jest kilka państwa, w tym Federacja Rosyjska, której system nośny Proton-K wyniósł w 1998 r. pierwszy moduł ISS o nazwie Zaria. Czas placówki orbitalnej dobiegnie końca wraz z obecną dekadą, co wymusza na Rosja poszukiwanie alternatywy. Rozwiązaniem ma być własna stacja kosmiczna, której wstępny projekt został w ostatnich dniach zaakceptowany przez Roskosmos.

Według informacji podanych przez TASS, powołujący się na Roskosmos, przyszła stacja orbitalna będzie obejmować sześć portów dokujących, do których w kolejnych latach możliwe będzie dołączenie następnych modułów. Pierwsza faza budowy będzie obejmować orbitalną integrację modułu głównego i prawdopodobnie certyfikację nowych pojazdów zaopatrzeniowych i transportowych.

Reklama

Z zapowiedzi Roskosmosu z sierpnia 2022 r. wynika,że segmentem głównym zostanie tzw. Moduł Naukowo-Energetyczny (NEM), który ma zostać wyniesiony przez system nośny Angara-A5M. Razem z NEM zostanie zintegrowany moduł węzłowy (Uzłowoj moduł) i śluza powietrzna (Szluzowoj moduł), dzięki którym możliwe będzie zacumowanie pojazdu i dotarcie pierwszej załogi. Po powrocie kosmonautów na Ziemię stacja ma działać w trybie automatycznym.

Wizualizacja ukończonej Rosyjskiej Serwisowej Stacji Orbitalnej
Autor. Roskosmos

Roskosmos, cytowany przez TASS, dodaje, że załoga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może obserwować zaledwie 60% powierzchni Ziemi. Rosyjska stacja kosmiczna ma zostać umieszczona na orbicie polarnej o inklinacji 97 stopni, co pozwoli na całkowitą widoczność naszej planety, „w tym strategicznie ważnego Północnego Szlaku Morskiego”.

Rosyjska stacja orbitalna ma zostać zbudowana w latach 2027-2032, a do udziału w projekcie zaproszone zostały państwa BRICS oraz Afryki. Dokładny koszt będzie znany wraz z kolejnymi działaniami Rosji. „W październiku ubiegłego roku dyrektor generalny Roskosmosu Jurij Borysow powiedział, że koszty projektu oszacowano na 609 miliardów rubli do 2032 roku, z czego 150 miliardów rubli ma zostać wydanych w ciągu pierwszych trzech lat.” - czytamy w komunikacie TASS.

Reklama

Czy Rosja faktycznie będzie posiadała zdolność budowy własnej stacji kosmicznej? Zapowiedzi Roskosmosu budzą szereg wątpliwości, głównie natury technicznej. Rosyjski sektor znacząco upadł ze względu na rozpoczęto agresję na Ukrainę i nałożone sankcje, powodujące ograniczony dostęp do niezbędnych komponentów i know-how. Rodzi się również wątpliwość o zaproszonych partnerów, którzy dość sceptycznie podchodzą do polityki Kremla. Wydaje się, że budowa stacji kosmicznej w podanych latach i zgodnie z obecnym projektem przedstawionym przez Roskosmos jest niemożliwa.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. xawer

    Do orbity nie doleci. Rozkradną:-)

Reklama