Reklama

Statki Kosmiczne

Starship gotowy do drugiej próby lotu testowego

Autor. SpaceX/Twitter

Od kilku dni pasjonaci technologii kosmicznych żyją tematem nadchodzącego startu najpotężniejszej rakiety jaką kiedykolwiek stworzył człowiek, czyli systemu Starship. Pierwotnie lot miał odbyć się w poniedziałek, 17 kwietnia br., natomiast w wyniku problemu z ciśnieniem w pierwszym stopniu konstrukcji, SpaceX zdecydowano odwołać misję. Kolejna próbą została zaplanowana na dzisiaj, 20 kwietnia br.

Reklama

System nośny Starship, najpotężniejszej rakiety jaką kiedykolwiek stworzył człowiek, przebijając tym samym potężnego Saturna V, który jako pierwszy zabrał ludzi na Księżyc. Nic więc dziwnego, że pasjonaci technologii kosmicznych na całym świecie żyją tematem Starshipa od kilku dni. Pierwsza próba lotu testowego miała odbyć się w poniedziałek, 17 kwietnia br., natomiast amerykańskie przedsiębiorstwo musiało odwołać misję w wyniku problemu z ciśnieniem w pierwszym stopniu konstrukcji. Według zapowiedzi, kolejna próba ma odbyć się już dzisiaj, 20 kwietnia 2023 r.

Reklama
Reklama

Planowany start 17 kwietnia został odwołany ok. 9 min. przed odpaleniem silników, w wyniku problemu z ciśnieniem w pierwszym stopniu systemu nośnego, czego powodem było zamarznięcie jednego z zaworów ciśnieniowych. Starship, znajdujący się na platformie startowej, został w zamian poddany kolejnemu już testowi WDR (Wet Dress Rehearsal), który zakłada wykonanie wszystkich czynności związanych z przygotowaniem rakiety do startu w momencie całkowitego napełnienia zbiorników paliwa z wyjątkiem odpalenia silników. WDR miał na celu dodatkowe przepracowanie procedury przedstartowej oraz pozyskanie więcej danych na temat usterki.

Czytaj też

Chwilę po starcie SpaceX podało do wiadomości publicznej informację o planowanej, nowej dacie startu, a inżynierowie amerykańskiego przedsiębiorstwa rozpoczęli szereg prac naprawczych oraz kontrolnych w celu wyeliminowania wszelkich błędów. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, kolejna próba startu zostanie podjęta 20 kwietnia br. w czasie okna startowego trwającego od 15:28 do 16:30 czasu polskiego.

Jak już zostało wspomniane wyżej dzisiejszy start systemu nośnego Starship to niezwykle ważne wydarzenie dla sektora kosmicznego. Przyszłe loty rakiety od SpaceX będą obejmowały misje tj. ludzi na Księżyc w ramach misji NASA Artemis III, a ponadto, jak twierdzi Elon Musk, także na Marsa. Transmisja na żywo z dzisiejszego wydarzenia będzie zapewne oglądana przez miliony osób na całym świecie. Trzymajmy zatem kciuki, aby tym razem wszystko poszło zgodnie z planem.

Czytaj też

Warto dodać, że pomiędzy poniedziałkiem a dzisiejszym dniem amerykańskie przedsiębiorstwo nie próżnowało i przeprowadziły udane wyniesienia 21 satelitów Starlink drugiej generacji (Starlink v2) na niską orbitę okołoziemską (LEO) przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9. Zgodnie z informacjami podanymi przez SpaceX, był to 25 start firmy w tym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!