Reklama

Systemy Nośne

Debiut Starshipa odwołany. Kiedy kolejna próba?

Autor. SpaceX\Flickr

17 kwietnia br. mogliśmy być świadkami historycznego momentu, a dokładniej testowego lotu systemu nośnego Starship, czyli najpotężniejszej rakiety jaką kiedykolwiek stworzył człowiek, przebijając tym samym potężnego Saturna V, który jako pierwszy zabrał ludzi na Księżyc. Wszystko odbywało się zgodnie z planem do momentu wykrycia problemu z ciśnieniem w pierwszym stopniu konstrukcji.

Reklama

17 kwietnia br. o godz. 15:20 czasu polskiego z kosmodromu Starbase w Teksasie, miał zostać przeprowadzony długo wyczekiwany, pierwszy lot testowy systemu nośnego Starship. Rakieta napędzana 33 silnikami Raptor miała wznieść się nad Zatokę Meksykańską a następnie osiągnąć wysokość ok. 234 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, po czym rozpocząć fazę powrotną. Wszystko zdawało się być przygotowane i gotowe do rozpoczęcia wynoszenia, lecz w pewnym momencie (ok. 9 min. przed odpaleniem silników) poinformowano o wykryciu problemu z ciśnieniem w pierwszym stopniu konstrukcji. Powodem miał być jeden z zaworów ciśnieniowych, który po prostu zamarzł.

Reklama
Reklama

SpaceX poinformowało także, że zamiast planowanego startu zostanie przeprowadzona próba Wet Dress Rehearsal (WDR), co ma pozwolić na dodatkowe przepracowanie procedury przedstartowej oraz pozyskaniu dodatkowych danych na temat problemu, który uniemożliwił dzisiejszy start. Przypomnijmy, że próba WDR (nazywana także próbą generalną) w trakcie której wykonywane są wszystkie czynności związane z przygotowaniem rakiety do startu w momencie całkowitego napełnienia zbiorników paliwa (z wyjątkiem odpalenia silników), ma na celu sprawdzenie szczelności i wytrzymałości konstrukcji. W zbiornikach przygotowanego Starshipa mieści się ponad 4,5 mln kg paliwa w postaci ciekłego tlenu i ciekłego metanu.

Czytaj też

Dostępne informacje wskazują, że SpaceX musi odczekać minimum 48 godzin przed podjęciem próby kolejnego startu, lecz nowa data zależy przede wszystkim od rozwiązania problemu jaki dzisiaj się pojawił. Obecnie trwa usuwanie paliwa i tlenu ze Starshipa oraz zabezpieczanie rakiety. Nowa data startu nie została jak na razie podana, lecz najwcześniejszym terminem zdaje się być 19 kwietnia. SpaceX podkreśla, że w przypadku tego typu misji harmonogram jest dynamiczny, więc obecnie analizuje dostępne możliwości.

AKTUALIZACJA

SpaceX oficjalnie podało, że kolejna próba startu zostanie podjęta 20 kwietnia br. w czasie okna startowego trwającego od 15:28 do 16:30 czasu polskiego

Przypomnijmy, że system nośny Starship składa się z dwóch elementów (łącznie mierzą blisko 120 metrów): pokaźnego segmentu pierwszego stopnia kojarzonego z nazwą Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. Poniedziałkowy lot z kosmodromu SpaceX w Teksasie miał być pierwszą pełną próbą Starship, statku kosmicznego, który ma zabrać ludzi na Księżyc w ramach misji NASA Artemis III, a według planów szefa SpaceX Elona Muska - także na Marsa.

Czytaj też

Warto dodać, że CEO firmy SpaceX oznajmił także w jednym z ostatnich wywiadów, że szanse na udany debiut ocenia pół na pół, a jeszcze przed samym startem ostrzegał, że poniedziałkowa próba może się nie powieść. Przygotowywany do tego pojazd nie będzie oczywiście jedynym egzemplarzem, gdyż obecnie w Starbase montuje się kolejne, które spróbują osiągnąć orbitę w przypadku niepowodzenia przy pierwszej próbie. Szanse na udany lot orbitalny w tym roku oceniane są na 80%.

Reklama
Reklama

Komentarze