Reklama

Systemy Nośne

Starship gotowy do debiutu

Autor. SpaceX\Twitter

Najprawdopodobniej już tylko kilka godzin dzieli nas od historycznego momentu, jakim niewątpliwie będzie pierwszy lot orbitalny systemu nośnego Starship, czyli najpotężniejszej rakiety świata, należącej do firmy SpaceX. Według obecnych planów, start systemu powinien odbyć się 17 kwietnia br. o godz. 15:00 czasu polskiego, lecz dokładny moment wystrzelenia jest zależny od kilku czynników.

Reklama

Trwają ostatnie przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Mowa o orbitalnym debiucie najpotężniejszej rakiety jaką kiedykolwiek stworzył człowiek, czyli Starship firmy SpaceX. Jakiś czas temu informowaliśmy, że został zintegrowany górny stopień (Ship 24) z pierwszym stopniem rakiety (Booster 7) na stanowisku startowym w Starbase, lecz na tamten moment nie było oficjalnej zgody od Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) na wykonanie lotu. W ostatnich dniach SpaceX poinformowało, że uzyskało licencję od FAA i związku z tym poinformowano, że największa rakieta świata podejmie pierwszą próbę w poniedziałek, 17 kwietnia br. o godz. 15:00 czasu polskiego.

Reklama
Reklama

Wygląda na to, że obecnie wszystko jest gotowe do przeprowadzenia startu, ale nie można zapominać, że plany pokrzyżować mogą warunki pogodowe lub nieoczekiwanie wykryte błędy, które zatrzymają Starshipa na stanowisku startowym jeszcze na jakiś czas. Wszystkie informacje na temat startu będą pojawiać się w mediach społecznościowych SpaceX oraz Elona Muska. Transmisja na żywo powinna rozpocząć się ok. 45 min przed planowanym wystrzeleniem.

Czytaj też

System nośny Starship składa się z dwóch elementów (łącznie mierzą blisko 120 metrów): pokaźnego segmentu pierwszego stopnia kojarzonego z nazwą Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. Na czym polegać będzie opisywany debiut? Misja nie będzie dotyczyć wyniesienia jakiegokolwiek ładunku na orbitę, lecz zwykłego przetestowania w pełni zbudowanej rakiety. Wyposażony w 33 silniki Raptor (zapewniającymi ciąg dwa razy większy niż w przypadku rakiety SLS), 70 metrowy Booster, jak i 50 metrowy drugi stopień systemu rozpoczną swój lot z platformy startowej Starbase znajdującej się w Teksasie.

Start prototypu Starship SN9 we wtorek 2 lutego 2020 roku. Fot. SpaceX
Start prototypu Starship SN9 we wtorek 2 lutego 2020 roku. Fot. SpaceX

Separacja stopni ma nastąpić niecałe trzy minuty po starcie. Super Heavy prawdopodobnie wyląduje w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Teksasu, natomiast Starship będzie kontynuował swój lot, aż do osiągnięcia docelowej orbity na wysokości ok. 235 km nad powierzchnią Ziemi. Po wykonaniu tego etapu górny stopień systemu rozpocznie fazę powrotną, którą zakończy lądowaniem na wodach Oceanu Spokojnego, u wybrzeży hawajskiej wyspy Kauai. Na podstawie zebranych informacji podczas lotu testowego oraz ewentualnych badań pozostałości po drugim stopniu, SpaceX skonstruuje lepsze prototypy pojazdu, z udoskonalonymi elementami i powłokami ochronnymi.

Czytaj też

Przypomnijmy, że opisywana rakieta ma być zdolna do transportowania ludzi oraz ładunków nie tylko na Księżyc, ale także Marsa, a sam Elon Musk określił, że w dłuższej perspektywie rozwiązanie ma uczynić ludzkość gatunkiem multiplanetarnym. Oba segmenty systemu Starship zostały zaprojektowane tak, aby w pełni i szybko nadawały się do ponownego użycia, co ma być przełomem pod względem potencjału zwielokrotnienia lotów i zminimalizowania kosztów pojedynczej misji. Najprawdopodobniej lunarny wariant Starshipa będzie wykorzystany podczas powrotu człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu w misji Artemis 3.

Reklama
Reklama

Komentarze