Reklama

Obserwacja Ziemi

PIerwsze satelity obserwacyjne z Kenii i Turcji wyniesione na orbitę

Autor. SpaceX

W ubiegły weekend (15 kwietnia br.) firma SpaceX wykonała pomyślne wystrzelenie systemu nośnego Falcon 9, który tym razem został wykorzystany do misji Transporter-7. Na jego pokładzie znalazło się wiele ładunków, wśród których przykuwającym uwagę jest pierwszy satelita Kenii oraz Turcji, które posłużą do obserwacji Ziemi. Była to już 24. misja przeprowadzona przez firmę Elona Muska w obecnym roku.

Reklama

Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy moment dla firmy SpaceX, czyli debiut potężnego systemu nośnego Starship. Obecnie start jest planowany na 17 kwietnia br., natomiast w międzyczasie firma Elona Muska przeprowadziła kolejne w tym roku wystrzelenie rakiety Falcon 9 z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg. Start misji Transporter-7 odbył się 15 kwietnia o godz. 8:48 czasu polskiego i był już siódmą z dotychczasowych misji zrealizowanych w komercyjnym programie dostaw niskogabarytowych ładunków satelitarnych (SmallSat Rideshare), jaki w swojej ofercie sprzedażowej posiada firma SpaceX. Wystrzelenie zostało wykonane z kilkudniowym opóźnieniem w stosunku do pierwotnego harmonogramu, co było spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Reklama
Reklama

Faza wynoszenia przebiegła bezproblemowo i tym samym rakieta Falcon 9 umieściła ładunki użyteczne na orbicie synchronicznej ze Słońcem o wysokości ok. 550 km nad powierzchnią Ziemi i nachyleniu 97,5°. Dolny stopień Falcona - B1063 - po wykonaniu swojego zadania wrócił na ląd wykonując kolejne, udane przyziemienie w wyznaczonym miejscu LZ-4 (Landing Zone), znajdującym się w bazie Vandenberg ok. 8 min po starcie. Wcześniej używany był do takich misji, jak np. Sentinel-6, DART oraz mających na celu wyniesienie nowych jednostek satelitarnych sieci Starlink.

Czytaj też

Ładunek misji Transporter-7 o łącznej masie ok. 5 t zawierał 51 urządzeń, z których zdecydowanie warty odnotowania jest pierwszy w historii, operacyjny satelita pochodzący z Kenii, którego zadaniem będzie obserwacja Ziemi. Urządzenie o nazwie TAIFA-1 ("jeden naród" w języku suahili) to satelita obserwacyjny o rozmiarze 3U, który został opracowany przez zespół inżynierów z Kenijskiej Agencji Kosmicznej. Według dostępnych informacji, ma on na celu dostarczanie na czas dokładnych danych w różnorodnych dziedzinach, takich jak zarządzanie klęskami żywiołowymi, rolnictwo, monitorowanie środowiska i zarządzanie zasobami naturalnymi. Jak czytamy na stronie producenta, urządzenie jest wyposażone w kamerę optyczną, która wykonuje zdjęcia jednocześnie w trybie multispektralnym i panchromatycznym, co ma pozwolić na działanie w zakresie i poza zakresem światła widzialnego.

Kenijski satelita Taifa-1
Autor. https://ksa.go.ke/

Warto podkreślić, że wydarzenie jest dowodem na wyraźny postęp Kenii w zwiększaniu możliwości produkcji satelitów w celu opracowania zastosowań przynoszących korzyści zarówno społeczne oraz gospodarcze i jest przy tym ważnym kamieniem milowym dla rozwijającego się sektora kosmicznego w Republice Kenii. Postrzegane jest to również jako dodatkowy impuls dla narodów afrykańskich do tworzenia nowych innowacji naukowych i rozwoju swoich programów kosmicznych. Przypomnijmy, że pierwszym afrykańskim krajem, który wysłał satelitę w kosmos był Egipt w 1988 r. Jeśli chodzi o Kenię to w 2018 r. wystrzeliła ona swojego pierwszego eksperymentalnego nanosatelitę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Czytaj też

Oprócz wyżej opisanego urządzenia na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazły się również ładunki m.in. Norweskiej Agencji Kosmicznej, Kolumbijskich Sił Powietrznych, amerykańskie satelity demonstracyjne i uniwersyteckie, niewielki satelita włoskiej firmy Arca Dynamics, a także inne urządzenia (klasy mikro- i nano-, głównie w formacie Cubesat) międzynarodowych klientów. Na orbitę okołoziemską wyniesiony został także pierwszy wykonany wyłącznie z rodzimych komponentów satelita obserwacyjny Turcji - poinformował prezydencki dyrektoriat ds. komunikacji.

Urządzenie o nazwie IMECE będzie wykorzystywane w sektorach obronnym, zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska, rozwoju miejskiego, leśnictwa i rolnictwa. IMECE może robić zdjęcia całego świata - nie tylko Turcji - dzięki elektrooptycznej kamerze o wysokiej rozdzielczości. Przemawiający przy okazji jego wystrzelenia turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaznaczył, że "IMECE będzie najbardziej zaawansowanym satelitą obserwacyjnym należącym do Turcji".

Czytaj też

Transporter-7, czyli siódma misja z dotychczasowych startów zrealizowanych w komercyjnym programie dostaw niewielkich ładunków satelitarnych - SmallSat Rideshare. Poprzednia misja owego programu została przeprowadzona na początku obecnego roku i zakładała wyniesienie aż 114 ładunków, w tym także satelitów pochodzących z Polski. W obecnym roku powinny odbyć się także kolejne dwie misje w ramach opisywanego programu. Według obecnego kalendarza, kolejnym lotem orbitalnym wykonanym przez rakietę firmy Elona Muska będzie długo wyczekiwany debiut systemu nośnego Starship, którego start zaplanowano na 17 kwietnia br. o godz. 15:00 czasu polskiego z kosmodromu Starbase w Teksasie.

Reklama

Komentarze

    Reklama