Reklama

Fram2. Wystartowała historyczna misja SpaceX

Załoga misji Fram2 organizowanej przez firmę SpaceX
Załoga misji Fram2 organizowanej przez firmę SpaceX
Autor. SpaceX

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia br. czasu polskiego wystartowała komercyjna misja Fram-2 organizowana przez firmę SpaceX. W ramach niej astronauci po raz pierwszy w historii przelecą po orbicie polarnej nad biegunami Ziemi.

Start misji Fram2 został przeprowadzony z Kennedy Space Center na Florydzie. Rakieta Falcon 9 bez jakichkolwiek problemów wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę załogową Dragon Resilience. Na jej pokładzie znalazła się czwórka komercyjnych astronautów. Dowódcą misji jest chiński inwestor kryptowalutowy z maltańskim paszportem Chun Wang. To on wraz ze SpaceX ogłosił plan misji Fram2 w sierpniu 2024 r.

Reklama

W składzie załogi znalazła się również norweska reżyserka filmowa Jannicke Mikkelsen, niemiecka badaczka Rabea Rogge i australijski podróżnik Eric Philips. Po kilku godzinach od startu firma SpaceX opublikowała nagranie z kapsuły misji Fram2, które przedstawia widok bieguna południowego Ziemi z perspektywy niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).

Załoga zapisze się na kartach historii, gdyż takiego lotu jeszcze nie organizowano. W trakcie misji załoga wykona pierwszy w historii załogowy lot po orbicie polarnej nad biegunami Ziemi. Podczas podróży astronauci nie będą narzekać na nudę, gdyż ich zadaniem będzie także przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów pochodzących z łącznie ośmiu krajów.

Jednym z ciekawszych badań będzie próba wyhodowania jadalnych grzybów w warunkach mikrograwitacji. Oprócz tego astronauci wykonają też m.in. pierwsze zdjęcia rentgenowskie ludzkiego ciała w przestrzeni kosmicznej, a także przejdą testy, które mają na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy podczas lotu kosmicznego.

Reklama

Oczekuje się, że Fram2 potrwa od trzech do pięciu dni i zakończy się wodowaniem kapsuły Dragon na wodach Oceanu Spokojnego. To pierwsza misja, w trakcie której Crew Dragon wyląduje u wybrzeży Kalifornii. Wszystkie poprzednie misje załogowe wodowały u wybrzeży Florydy.

Po wylądowaniu astronauci przeprowadzą ostatni test, którym będzie samodzielna próba wyjścia z kapsuły bez standardowego wsparcia m.in. ekipy medycznej. Ma to pomóc w opracowaniu jak najlepszych procedur dla załogowych misji na Księżyc czy Marsa.

Statek kosmiczny Orion po powrocie z misji Artemis I
Statek kosmiczny Orion po powrocie z misji Artemis I
Autor. NASA

„Kiedy lądujesz na Księżycu, Marsie lub innej powierzchni planety, nie będzie tam żadnego zespołu ratunkowego, który by cię powitał. Chcemy zacząć rozumieć, do czego zdolne są załogi, zaraz po lądowaniu” - opisała Marissa Rosenberg, starsza inżynier ds. badań medycznych w SpaceX.

Reklama

Warto zauważyć, że nazwa misji została przyznana na cześć norweskiego statku „Fram”, który który w latach 1893–1912 odbył pionierskie podróże na Arktykę i Antarktydę. Słowo „Fram” po norwesku oznacza „naprzód” lub „dalej”. Organizatorzy misji podkreślili, że misja Fram-2 kontynuuje ducha eksploracji swojego oceanicznego poprzednika.

Reklama

Komentarze

    Reklama