Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga misji Crew-5 wróciła do domu

Autor. NASA Flickr

W niedzielę, czasu polskiego, społeczność międzynarodowa była świadkiem lądowania kapsuły Dragon, która zabrała załogę misji Crew-5 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Udane lądowanie u wybrzeży Zatoki Tampa zakończyło pięciomiesięczną misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Warto również podkreślić, że powrót załogi miał miejsce kilka dni po udanym zadokowaniu do ISS kapsuły Dragon z członkami misji Crew-6.

Reklama

12 marca br., o godzinie 2:02 czasu polskiego, u wybrzeży Zatoki Tampa na Florydzie, w pobliżu Zatoki Meksykańskiej miało miejsce lądowanie kapsuły Dragon, na pokładzie której znajdowali się członkowie załogi misji Crew-5. Udany powrót statku kosmicznego od SpaceX oznaczał zakończenie pięciomiesięcznej misji badawczej, w której udział wzięli astronauci NASA Josh Cassada i Nicole Mann, Japończyk Koichi Wakata i kosmonautka Anna Kikina z Rosji. Zespoły na pokładzie statków ratunkowych SpaceX odzyskały statek kosmiczny oraz załogę, która po powrocie na brzeg udała się do NASA Johnson Space Center w Houston.

Reklama
Reklama

Powrót załogi misji Crew-5 rozpoczął się od odłączenia kapsuły Crew Dragon, a dokładniej C210 Endurance, od portu dokującego PMA-2 w module Harmony w sobotę, 11 marca o godzinie 8:20 czasu polskiego. Wydarzenie miało miejsce kilka dni po udanym zadokowaniu innej kapsuły Dragon, która zabrała na ISS dwóch astronautów NASA Stephena Bowena i Woody'ego Hoburga, rosyjskiego kosmonautę Andrieja Fedajewa oraz Sultana Al-Neyadiego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach misji Crew-6. W momencie, gdy na stacji kosmicznej znajdowały się obie załogi, kadra Crew-5 przeprowadziła wszystkie niezbędne procedury związane z przekazaniem obowiązków nowym przybyszom oraz zaliczyła ćwiczenia związane z lądowaniem kapsuły.

Czytaj też

Załoga misji Crew-5 przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 6 października 2022 roku i od tego momentu naukowcy przeprowadzili szereg badań, m. in. eksperyment mający na celu zbadanie, jak ciecze poruszają się w pojemniku w symulowanej grawitacji księżycowej, badanie technik uprawy roślin bez wykorzystania gleby lub Sphere Camera-1, czyli sprawdzenie wydajności kamery o ultrawysokiej rozdzielczości w środowisku mikrograwitacji. W trakcie misji Crew-5 załoga spędziła 156 dni na pokładzie stacji kosmicznej i wykonała 2512 okrążeń wokół Ziemi.

Po wylądowaniu u wybrzeży Zatoki Tampa na Florydzie, kapsuła Dragon została wyciągnięta z wody przy pomocy statku od SpaceX o nazwie Shannon, nazwanego na cześć astronautki Shannon Walker. Statek jest specjalnie przystosowany i wyposażony w m. in. punkt medyczny do obserwacji i oceny stanu zdrowia astronautów, radary do śledzenia statku kosmicznego oraz podnośnik do wyciągnięcia kapsuły z wody.

Czytaj też

Misja Crew-5 była częścią programu komercyjnych lotów załogowych NASA - Commercial Crew, którego celem jest bezpieczny, niezawodny i opłacalny transport do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Crew-6, czyli misja następująca, rozpoczęła się od udanego zadokowania do ISS 3 marca br., a członkowie załogi stali się oficjalnie częścią Ekspedycji 68 na stacji kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!