Reklama

Chińska odpowiedź na Starshipa? Wykonano ważny test

SpaceX, ogień, Raptor, Starship, Super Heavy, Elon Musk, rakiety
Podczas próby uruchomiono 33 silniki Raptor, z których 29 było już przetestowane w locie.
Autor. SpaceX

Chiny pracują nad nową rakietą nośną wielokrotnego użytku. W ostatnich dniach wykonano start pionowy oraz wodowanie prototypowej konstrukcji. Próba zakończyła się sukcesem.

Chiński start-up o nazwie Space Epoch przeprowadził pierwszy test startu pionowego i wodowania prototypowej części rakiety, która ma zaliczyć swój debiut jeszcze w tym roku. Na opublikowanym wideo widać wyraźne podobieństwo do segmentu Super Heavy, który stanowi dolny człon rakiety Starship firmy SpaceX. Warto zauważyć, że próba została wykonana zaledwie dzień po nieudanym locie testowym Starshipa.

Reklama

Kamień milowy dla Chin

Start został przeprowadzony z nadmorskiego miasta Haiyang, które znajduje się w prowincji Shandong. Po osiągnięciu wysokości około 2,5 km, silniki segmentu zostały wyłączone i zaczął on swobodnie opadać. W trakcie opadania silniki zostały ponownie uruchomione, umożliwiając kontrolowane i precyzyjne wodowanie w wyznaczonej strefie. Cały proces trwał 125 sekund.

Test był kolejnym etapem w przygotowaniach do debiutu docelowej rakiety o nazwie Yuanxingzhe-1 (YXZ-1), znanej również jako Hiker-1. Segment ze stali nierdzewnej, który wziął udział w opisywanej próbie miał średnicę 4,2 metra, całkowitą wysokość 26,8 metra i masę startową około 57 ton. Napęd zapewnił mu pojedynczy silnik Longyun na ciekły tlen i metan, dostarczony przez komercyjną firmę Jiuzhou Yunjian.

Firma Space Epoch podkreśliła w oświadczeniu, że test zakończył się sukcesem. Miał on na celu weryfikację kluczowych technologii, które są niezbędne do realizacji pierwszego lotu orbitalnego. Dodano również, że w pełni operacyjna rakieta będzie zdolna do wynoszenia maksymalnie 10 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza tego typu próba w Chinach w tym roku. Podobny sposób odzysku rakiety stosuje się od lat w USA. Został on po raz pierwszy wprowadzony przez firmę SpaceX, która odzyskuje w ten sposób stopnie rakiety Falcon 9, Falcon Heavy, a także w przypadku opracowywanego systemu Starship/Super Heavy.

Reklama

Chiński "Mini Starship"?

W ostatnich latach Chińska Republika Ludowa dokonała dużego postępu w sektorze kosmicznym. Państwo Środka stara się dogonić Stany Zjednoczone w kwestii rozwoju zaawansowanych technologii oraz podboju kosmosu. Znamy już wiele przypadków, w których Chiny starają się tego dokonać poprzez skopiowanie zachodniej technologii. Podobnie jest w przypadku rakiet nośnych.

Koncepcja chińskiego Starshipa pojawia się w mediach już od dłuższego czasu. Kilka firm prywatnych pracuje nad nową rakiety na bazie systemu opracowywanego przez firmę SpaceX. W przypadku podmiotu Space Epoch widać wyraźnie, że mamy do czynienia z wersją mini - szczególnie pod kątem maksymalnej masy wynoszonego ładunku, która w przypadku rakiety YXZ-1 jest dziesięć razy mniejsza.

Podobieństwo, oprócz aspektów wizualnych, widać np. w przypadku jednostek napędowych dolnego stopnia, które są zasilane mieszanką ciekły metan oraz ciekły tlen (LOX). Takie samo rozwiązanie stosuje w przypadku silników Raptor, które znajdują się w obu segmentach systemu Starship/Super Heavy. Obie rakiety wykorzystują też stal nierdzewną w konstrukcji, co zapewnia wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury podczas lotu.

Reklama

Opisywane informacje to istotny krok w rozwoju nowoczesnych technologii rakietowych w Chinach. Jak widać komercyjny rynek usług startowych w ChRL stale się rozrasta. Dzięki temu Państwo Środka w najbliższych latach będzie posiadać systemy wynoszenia wielokrotnego użytku, które ułatwią dostęp do przestrzeni kosmicznej. Będzie to miało również znaczenie międzynarodowe, gdyż wachlarz możliwości startowych przyciągnie klientów z całego świata.

Więcej informacji z zakresu rakietowych debiutów chińskich rakiet zaplanowanych na 2025 r. znajduje się pod załączonym linkiem TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama