Reklama

Systemy Nośne

Chiny zmierzają po rekord. Zapowiedziano nowe rakiety

Autor. CAST [http://m.spacechina.com/n2014789/n2014804/c3481909/content.html]

Chiny zapowiedziały debiutancki lot swoich nowych systemów nośnych Chang Zheng 12 oraz Chang Zheng 6C. Z dostępnych informacji wynika, że 2024 r. ma być rekordowy pod względem liczby lotów orbitalnych chińskich rakiet.

W ostatnich dniach opublikowany został chiński blue book, czyli seria informacji na temat prowadzonych badań i planów dotyczących różnych sektorów gospodarki. Z dokumentu wynika, że Chiny planują przeprowadzenie debiutanckiego lotu nowego systemu nośnego Chang Zheng 12 (Długi Marsz 12) jeszcze w tym roku. Start zostanie przeprowadzony z Hainan Commercial Launch Site, w którym dostępne będą dwie platformy startowe. Pełna operacyjność obiektu powinna mieć miejsce w połowie br.

Jak podaje portal China Military, powołujący się na projektanta konstrukcji Shanghai Academy of Spaceflight Technology Zenga Wenhua, Chang Zheng 12 będzie dwustopniową rakietą o wysokości „więcej niż 60 m” oraz średnicy 3,38 m, napędzaną 6 silnikami zasilanymi mieszanką ciekłego tlenu oraz nafty.

Reklama

System będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską do 10 t oraz 6 t na 700-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem. Chang Zheng 12 będzie zatem wyjątkowym systemem, gdyż jego możliwości są zbliżone do rakiet Chang Zheng 3, które służyły do wynoszenia satelitów nawigacyjnych BeiDou. Z chińskiego dokumentu wynika również, że w tym roku ma zostać przeprowadzony debiutancki lot systemu Chang Zheng 6C (Długi Marsz 6C), a zatem zmodyfikowanej wersji Chang Zheng 6A bez bocznych boosterów.

Czytaj też

Rok 2024 ma być przełomowy dla chińskiego sektora kosmicznego nie tylko z uwagi na debiuty nowych systemów nośnych, ale również na planowane 100 lotów orbitalnych rakiet nośnych, co będzie rekordem Państwa Środka.

Wśród planowanych misji znalazło się wyniesienie sondyChang’e-6, czyli pierwsze w historii pobranie próbek z niewidocznej strony Księżyca. Przypomnijmy, że misja będzie wspierana przez satelitę przekaźnikowego Queqiao-2, który zostanie wyniesiony w najbliższych miesiącach (również z Wenchang) za pomocą rakiety Chang Zheng 8.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jawmart Agawu

    Dopóki bawią się klasycznymi rakietami wielostopniowymi z impulsem właściwym circa 300 sekund możemy spać spokojnie. Do takiej eksploracji kosmosu tylko się dokłada. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić dopiero gdy wspomną o SSTO, na przykład plagiat projektu Skylon bądź ROTON. Ale na razie na to się nie zanosi

Reklama