Reklama

Systemy Nośne

Czwarty lot Starshipa. Kiedy kolejna próba największej rakiety świata?

Autor. SpaceX

Firma Spacex planuje jak najszybciej wykonać kolejny lot testowy w pełni zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Trzecia próba spełniła oczekiwania nie tylko firmy Elona Muska czy NASA, ale i obserwatorów z całego świata, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne loty. Z dostępnych informacji wynika, że najbliższy z nich może odbyć się już niedługo.

W ubiegłym tygodniu, dokładniej 14 marca br. byliśmy świadkami trzeciego lotu testowego rakiety Starship/Super Heavy. Tym razem obecnie najpotężniejszy system nośny na świecie zaprezentował się znacznie lepiej, niż w przypadku poprzednich prób. Pomimo utraty dwóch stopni rakiety SpaceX udało się zrealizować większość założeń, w tym cel główny, którym był lot suborbitalny. W przestrzeni kosmicznej (na wysokości ponad 200 km n.p.m.) udało się także wykonać demonstrację transferu paliwa, co było szczególnie ważne w kontekście księżycowego programu Artemis.

Reklama

Należy także zwrócić uwagę, że separacja stopni przebiegła bez problemów, infrastruktura startowa nie ucierpiała, a problemy zaczęły się dopiero w momencie powrotu segmentów w kierunku oceanu, gdzie miało dojść do kontrolowanego wodowania. Lot o oznaczeniu IFT-3 pokazał, że SpaceX dokonało znacznego postępu. Jak zapowiedział Elon Musk, w tym roku powinniśmy zobaczyć Starshipa w locie około sześć razy, dlatego przed nami bardzo ciekawe miesiące, podczas których, miejmy nadzieję, będziemy oglądać jeszcze lepsze testy.

Obecnie najważniejszym pytaniem jest - kiedy odbędzie się czwarty lot testowy? Otóż SpaceX planuje przeprowadzić go prędzej, niż mogliśmy się tego spodziewać. Z dostępnych informacji wynika, że amerykański gigant technologiczny celuje w początek maja, lecz jak dobrze wiemy, wszystko zależy od uzyskania niezbędnej licencji na start od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Pomimo niektórych spekulacji, nie jest rozważane wyniesienie satelitów Starlink w ramach tego lotu.

Reklama

Przypomnijmy, że w pełni zintegrowany system nośny Starship/Super Heavy składa się z dwóch elementów: pokaźnego segmentu pierwszego stopnia Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. W przypadku nadchodzącej próby (IFT-4) wykorzystane zostaną Booster 11 (dolny stopień) oraz Ship 29 (dolny stopień), które są już zbudowane i przechodzą wymagane testy w ośrodku Starbase w Boca Chica.

Autor. SpaceX/Twitter

W tle trwają także prace nad nową wersją Starshipa. Wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że Starship - V3 będzie mierzyć 140-150 metrów, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty. Na ten moment w pełni zintegrowana rakieta, którą dobrze znamy ma 120 metrów wysokości. Dodatkowo, zapowiedziano również budowę drugiej Orbitalnej Wieży Startowej w Starbase, co można już zaobserwować na terenie obiektu w Teksasie.

Źródło: Space News, Space24.pl

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama