Reklama

Systemy Nośne

Electron ponownie skuteczny. Satelity NASA trafiły na orbitę

Autor. Rocket Lab

Zeszłej nocy firma Rocket Lab przeprowadziła udane wyniesienie siedmiu satelitów na orbitę okołoziemską. Misja pod nazwą „Baby Come Back” była już 39. lotem orbitalnym systemu nośnego Electron od początku jego użytkowania i zarazem 6. w tym roku.

Reklama

W nocy, z 17 na 18 lipca br. firma Rocket Lab wykonała 6. lot orbitalny w obecnym roku kalendarzowym przy użyciu systemu nośnego Electron. Rakieta wzniosła się z kosmodromu znajdującego się w Nowej Zelandii o godzinie 3:30 czasu polskiego i już po niecałej godzinie inżynierowe misji ogłosili zakończenie lotu sukcesem. Celem startu było wyniesienie na orbitę siedmiu niewielkich jednostek satelitarnych dla różnych klientów, w tym NASA.

Reklama
Reklama

Warto zauważyć, że pierwszy stopień rakiety Electron, po separacji stopni powrócił na spadochronach i wykonał miękkie lądowanie w wodach Oceanu Spokojnego. W dalszej kolejności segment systemu nośnego został wyłowiony i przetransportowany do inspekcji oraz szczegółowych analiz.

Czytaj też

Ładunek użyteczny misji "Baby Come Back", tak jak zostało to wspomniane, składał się z siedmiu niewielkich satelitów, które zostały wyniesione na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Cztery z nich to małe cubesaty dla misji NASA Starling, która ma na celu sprawdzenie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, czy są one w stanie współpracować samodzielnie na bazie wspólnych danych, bez aktualizacji w czasie rzeczywistym z kontroli misji i odpowiednio podejmować autonomiczne decyzje dotyczące prowadzenia misji i optymalizacji.

Autor. NASA

Celem programu jest wykorzystanie rojów satelitów do misji eksploracyjnych poprzez rozmieszczenie wielu jednostek, aby działały jako pojedynczy instrument. Eksperci zwracają uwagę, że byłoby to przydatne np. w identyfikacji zasobów dla długoterminowej obecności człowieka na Księżycu.

Czytaj też

Kolejne urządzenia wyniesione za pomocą Electrona w opisywanej misji to należący do kanadyjskiej firmy komunikacyjnej Telesat satelita demonstracyjny LEO 3, oraz dwa cubesaty dla Spire Global, czyli firmy z Wirginii, której urządzenia satelitarne dokonują zobrazowań Ziemi w częstotliwościach radiowych. Dwa niewielkie urządzenia tej firmy przenoszą ładunki Global Navigation Satellite System Radio Occultation (GNSS-RO), dzięki którym uzyskuje się globalne dane pogodowe, mogące być asymilowane do modeli pogodowych w celu poprawy dokładności prognoz. GNSS-RO to technika teledetekcji, która wykorzystuje pomiary GNSS, takie jak te uzyskane z satelitów GPS na LEO.

Dzięki pomyślnemu wyniesieniu opisanych powyżej ładunków, system nośny Electron ma już na swoim koncie 39. startów orbitalnych w historii jego użytkowania. Warto przypomnieć, że firma Rocket Lab jest także w trakcie prac rozwojowych nowego systemu nośnego wielokrotnego użytku o nazwie Neutron. Według obecnych planów ma on zadebiutować już w przyszłym roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!