Reklama

Systemy Nośne

Elon Musk: Starship może polecieć już w niedzielę

Autor. SpaceX

„Piąty lot testowy systemu nośnego Starship/Super Heavy może odbyć się już w najbliższą niedzielę” - poinformowała na swoich mediach społecznościowych firma SpaceX. Nadchodząca próba będzie szczególna, gdyż podczas fazy lądowania dolnego stopnia rakiety zostanie ona przechwycony przez mechaniczną wieżę o nazwie Mechazilla.

8 października br. firma SpaceX poinformowała, że kolejny lot testowy w pełni zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy będzie mogła odbyć się już 13 października, czyli w najbliższą niedzielę. Będzie to piąta próba w locie obecnie największej rakiety na świecie. Informacje potwierdził sam Elon Musk na platformie X.

Z przekazanych informacji wynika, że okno startowe otwiera się o godz. 14:00 czasu polskiego. Podobnie jak w przypadku poprzednich lotów testowych, firma SpaceX będzie transmitować to wydarzenie na platformie X. Transmisja rozpocznie się 30 min przed otwarciem okna startowego. Firma Elona Muska podkreśla, że niezbędna jest jeszcze zgoda od organów regulacyjnych, natomiast do tego czasu powinna uzyskać zatwierdzenie.

Reklama

Nadchodzący lot (IFT-5) zapowiada się niezwykle ekscytująco, gdyż jednym z jego założeń jest przechwycenie dolnego stopnia systemu w trakcie fazy lądowania. W tym przypadku Booster 12 ma zostać złapany przez mechaniczne ramiona wieży o nazwie Mechazilla. Jest to 146-metrowa konstrukcja, której głównym celem jest zapewnienie zdolności bezpiecznego przechwycenia stopnia, który będzie mógł dzięki temu zostać ponownie wykorzystany w krótkim czasie.

Z kolei celem górnego stopnia (Ship 30) będzie przede wszystkim przetrwanie w ponownego wejścia w ziemską atmosferę oraz wodowanie w Oceanie Indyjskim. Aby zapewnić większą ochronę Shipa zastosowano pewne zmiany przed piątym lotem. Usunięte zostały płytki termiczne i zastąpione nowymi, które mają być około dwukrotnie bardziej wytrzymałe.

Autor. SpaceX

Elementem zabezpieczenia będzie również materiał ablacyjny oparty na krzemie, który znajdzie się pod płytkami. Jest to niezbędne, nie tylko dla bezpieczeństwa ładunków, ale także dla astronautów, którzy będą na pokładzie Starshipa w trakcie księżycowych misji programu Artemis. Jeśli powyższe założenia zostaną zrealizowane, będzie to kolejny znaczny postęp w projekcie, a także historyczne osiągnięcie dla firmy Muska.

Reklama

Firma Elona Muska liczy, że dzięki Starshipowi w przyszłości ludzie staną się gatunkiem międzyplanetarnym. W pierwszej kolejności jest on niezbędny do powrotu człowieka na Księżyc w ramach programu Artemis, a w dłuższej perspektywie wybudowanie tam stałej placówki badawczej.

Kolejnym celem będzie załogowa eksploracja Marsa, a także jego kolonizacja. Odpowiednio duża flota Starshipów może pozwolić na stałe połączenie transportowe z Księżycem oraz Marsem.

Źródło: SpaceX/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!