Reklama

Systemy Nośne

Indie: drugi start orbitalny w 2022

Autor. ISRO

Pod koniec czerwca br. Indie przeprowadziły swój drugi lot orbitalny w obecnym roku kalendarzowym. Został on zrealizowany przy pomocy systemu nośnego Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), którego zadaniem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną dziewięciu satelitów (w tym trzech pochodzących z Singapuru). Był to także 55. indyjski lot orbitalny w historii.

Reklama

Indie coraz odważniej wkraczają do rywalizacji międzynarodowej w domenie kosmicznej. Mimo znaczącej przewagi głównych mocarstw (jakimi są w tym momencie USA i Chiny), kraj ten małymi kroczkami dokonuje kolejnych postępów, dzięki, którym rosną jego możliwości eksploracji kosmosu. W ostatnich tygodniach mogliśmy zaobserwować już drugi w tym roku pokaz możliwości indyjskiej rakiety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), która wyniosła na orbitę zestaw nowych urządzeń satelitarnych.

Reklama

Opisywane wydarzenie odbyło się dokładnie 30 czerwca br. z centrum kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota (we wschodniej części Indii). Systemem nośnym odpowiedzialnym za wyniesienie ładunku na orbitę była wcześniej wspomniana rakieta PSLV w wersji CA - czyli w takiej, która nie posiada członów pomocniczych zasilanych stałym materiałem pędnym. Wyniesienie satelitów przebiegło bez jakichkolwiek komplikacji i w związku z tym umieszczono urządzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej o wysokości 570 km nad powierzchnią Ziemi.

Czytaj też

Kluczem operacji było umieszczenie na orbicie dziewięciu instrumentów, spośród których trzy z nich pochodzą z Singapuru. Najważniejszym z nich - DS-EO - służy do tworzenia zobrazowań Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Został on opracowany przez ST Engineering i Singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań. ISRO oświadczyła, że nowy ładunek wesprze służby w rozsyłaniu pomocy humanitarnej w miejscach dotkniętych katastrofą naturalną, czy w klasyfikacji gruntów.

Reklama
Satelita DS-EO
Satelita DS-EO
Autor. ISRO

Dwa pozostałe ładunki, również singapurskie, to NeuSAR, czyli satelita o masie 155 kg, będący pierwszym w historii urządzeniem tego kraju posiadającym radar z syntetyczną aperturą. Ostatnim z nich był ważący niecałe 3 kg SCOOB-I. Jego misją będzie prowadzenie badań naukowych naszej centralnej gwiazdy. Został zbudowany w ramach studenckiego programu szkoleniowego o nazwie Student Satellite Series.

Pozostałe sześć satelitów, jakie wyniesiono w przestrzeń kosmiczną, należały już tylko do Indii. Są to niewielkie instrumenty, które zostały "uwolnione" na właściwej orbicie przez czwarty stopień rakiety, będący zarazem eksperymentalną satelitą o nazwie POEM (PSLV Orbital Experimental Module). Celem indyjskich sputników, jaki i platformy POEM są czysto naukowe i blisko powiązane z badaniem pogody kosmicznej.

Czytaj też

ISRO planuje w tym roku przeprowadzić łącznie 19 startów (w tym osiem misji satelitarnych, siedem statków kosmicznych i cztery demonstracyjne). Wśród najważniejszych wskazuje się start rakiety Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III (GSLV Mk III). Znajdzie się tam sonda księżycowa Chandrayaan-3 z nowym indyjskim lądownikiem. Start - według obecnych planów - ma nastąpić w sierpniu br.

Reklama
Reklama

Komentarze