Komunikacja
Indyjskie rakiety wesprą OneWeb
W związku z wstrzymaniem współpracy firmy OneWeb z Rosyjską Agencją Kosmiczną, doszło do podpisania kolejnej umowy zapewniającej wyniesienie partii satelitów brytyjsko-indyjskiej spółki, która rozwija swoją sieć internetu satelitarnego. Porozumienie zostało zawarte z firmą New Space India, która podlega pod Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), która pełni rolę narodowej agencji.
W związku z sankcjami, które zostały nałożone na Federacje Rosyjską w związku z jej działaniami militarnymi prowadzonymi na terenie Ukrainy, kwestia dostawy nowych satelitów komunikacyjnych firmy OneWeb na niską orbitę okołoziemską (LEO) stanęła pod znakiem zapytania. Wszystko przez to, że do startów owych urządzeń były wykorzystywane rosyjskie rakiety Sojuz, które wynosiły satelity z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Konsekwencją kar nałożonych na Rosję, a zarazem zaprzestania współpracy z nią, było pozostawienie firmy OneWeb bez podmiotu, który zajmował się przeprowadzaniem startów rakiet z urządzeniami budowanej konstelacji.
W ostatnich dniach firma OneWeb ogłosiła zawarcie umowy z indyjską spółką New Space India, której celem jest zagwarantowanie dostaw na orbitę kolejnych satelitów jeszcze w tym roku. Porozumienie jest drugą umową tego typu. Pierwszą zakontraktowano pomiędzy OneWeb a SpaceX. Przedsiębiorstwo Elona Muska w ubiegłym miesiącu podało pomocną dłoń, zobowiązując się do wyniesienia części satelitów OneWeb.
Czytaj też
Pierwsze wystrzelenie satelity przez firmę New Space India planowane jest na drugą połowę 2022 r. i najprawdopodobniej zostanie przeprowadzony z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Systemem nośnym ma być rakieta GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) w wersji trzeciej (GSLV Mark 3). Na dzień dzisiejszy jest to największy indyjski pojazd, zdolny do wyniesienia na orbitę około 9 t ładunku użytecznego, co jest porównywalną wartością do możliwości rosyjskich rakiet Sojuz. Indie po raz ostatni przeprowadziły start GSLV Mark 3 w 2019 r. w ramach misji lunarnej Chandrayaan-2.
Tak jak w przypadku umowy zawartej ze SpaceX bardziej szczegółowe informacje dotyczące startów jak na razie nie zostały ujawnione. W związku z tym nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie przeprowadzona pierwsza operacja. Nie jest znana zakontraktowana liczba startów. Nie wiadomo także, która z firm (SpaceX lub New Space India) będzie odpowiedzialna za wyniesienie pierwszej od czasów lotów zabezpieczanych przez Rosjan transzy urządzeń.
Czytaj też
Obecnie na orbicie znajduje się 428 urządzeń OneWeb, które stanowią niecałe 70% floty w ramach pierwszej fazy budowy globalnej sieci. Do jej ukończenia brakuje jeszcze 220 urządzeń, a zamierzano to uczynić do końca sierpnia br. Wraz z końcem pierwszego etapu ma ruszyć budowa znacząco poszerzonej sieci, która będzie obejmowała docelowo aż 6372 satelitów. Każdy z nich dysponuje masą ok. 150 kg i jest zasilany za pomocą paneli słonecznych. Za napęd służy elektryczny silnik jonowy.