Reklama

Systemy Nośne

Mistrz wagi ciężkiej wśród satelitów wyniesiony przez Falcona Heavy

Autor. SpaceX via Twitter

Falcon Heavy, czyli rakieta nośna należąca do amerykańskiej firmy SpaceX, wyniosła w sobotę (29 lipca br.) na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Jupiter 3, który będzie odpowiadać za zapewnienie Internetu satelitarnego dla klientów na Ziemi. Warto zauważyć, że urządzenie opracowane przez Maxar Technologies jest najcięższym satelitą telekomunikacyjnym w historii (9,2 t), który trafi na orbitę geostacjonarną.

Reklama

W sobotę, 29 lipca br. o godzinie 5:04 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego system nośny Falcon Heavy wyniósł na geostacjonarną orbitę transferową satelitę Jupiter 3 (inaczej nazywany EchoStar 24), który będzie pełnić rolę przekaźnika Internetu satelitarnego dla klientów na Ziemi. Początkowo misja była zaplanowana na dzień wcześniej, natomiast procedura został przerwana około minuty przed uruchomieniem silników. SpaceX nie podało jednak przyczyny tej decyzji.

Reklama
Reklama

Warto zauważyć, że ładunek użyteczny w tej misji został opracowany przez firmę Maxar Technologies i jest największym satelitą, który trafi na orbitę geostacjonarną, ponieważ jego masa wynosi aż 9,2 t. Operatorem technologii oraz podmiotem świadczącym usługi jest Hughes Networks Systems.

Czytaj też

Sobotni lot przebiegł bez większych problemów. System około minuty po starcie osiągnął Max-Q, czyli punkt, w którym na rakietę orbitalną działa największe ciśnienie w pokonywanej atmosferze. Następnie, około 2,5 minuty po starcie odłączone zostały boostery boczne, które wylądowały na Przylądku Canaveral, a reszta konstrukcji kontynuowała lot. Silnik centralnego boostera w dolnym stopniu pozostał uruchomiony jeszcze przez około półtorej minuty, a następnie nastąpiła separacja stopni. Ładunek użyteczny został oddzielony od Falcona Heavy ok. 3,5 godziny po starcie. Jupiter 3 uruchomił swój napęd pokładowy w celu osiągnięcia docelowej wysokości orbitalnej.

Jeśli chodzi o ładunek użyteczny, Jupiter 3 (lub inaczej EchoStar 24) jest on najcięższym satelitą, który został umieszczony na wspomnianej orbicie, przebijając tym samym dotychczasowego rekordzistę Telstar-19 Vantage firmy Telesat, ważącego trochę ponad 7 t. Masa EchoStar 24 wynika z jego możliwości technologicznych, które podwoją przepustowość operatora o dodatkowe 500 GB/s. Jak informuje portal Spacenews.com , Maxar Technologies porównał wielkość satelity do autobusu szkolnego, gdy zasilające panele słoneczne oraz anteny pozostają schowane. W momencie rozłożenia matryc oraz uruchomienia pozostałych instrumentów Jupiter 3 posiada rozpiętość skrzydeł Boeinga 737. Satelita powinien rozpocząć działanie w IV kwartale br.

Satelita Jupiter 3
Satelita Jupiter 3
Autor. Hughes Network Systems

Czytaj też

Sobotnia misja była siódmym lotem Falcona Heavy w historii i trzecim w tym roku. Ostatni start miał miejsce 1 maja i polegał na wyniesieniu na orbitę geostacjonarną satelity telekomunikacyjnego ViaSat-3 Americas oraz dwóch mniejszych o nazwie Arcturus i G-Space 1. Według Nasaspaceflight.com 2023 r. będzie dość pracowity dla systemu nośnego od SpaceX, który ma zaplanowane jeszcze dwa loty orbitalne. Kolejnym zadaniem będzie misja polegająca na wysłaniu sondy badawczej na pokładzie Falcona Heavy w kierunku asteroidy Psyche. Według założeń odbędzie się ona w październiku br.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!