Reklama

Systemy Nośne

MSPO 2024: Polska rakieta suborbitalna i mobilna wyrzutnia

Autor. M. Mitkow/Space24.pl

Podczas tegorocznych targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jest obecnych wiele podmiotów, oferujących rozwiązania z zakresu technologii kosmicznych. Jednym z nich jest Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, która prezentuje m.in. polską rakietę suborbitalną ILR-33 Bursztyn 2K oraz mobilną wyrzutnię WR-2.

Targi MSPO w Kielcach to okazja dla wielu podmiotów do zaprezentowania swoich produktów. Jak opisał organizator, wydarzenie każdego roku wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. Coraz to większe znaczenie mają na świecie technologie kosmiczne, dlatego też w Kielcach pojawiły się podmioty, oferujące produkty również z tego zakresu.

Reklama

Jednym z nich jest Sieć Badawcza Łukasiewicz, która w tym roku może pochwalić się m.in. polską rakietą ILR-33 Bursztyn 2K, która w lipcu br. przekroczyła granicę kosmosu. Przypomnijmy, że system, wystrzelony z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii, osiągnął pułap 101 km. To pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. 

Autor. M.Mitkow/Space24.pl

Jest wyposażona w innowacyjny, hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, jak również szereg nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych. Na tegorocznych targach na wystawie wewnętrznej został zaprezentowany stopień rakiety, który wziął udział w historycznej próbie. Dzięki niej potwierdzono, że system jest gotowy do realizacji podobnych misji.

Reklama

Przypomnijmy, że rakieta może być dostosowana do różnorodnych misji i potrzeb wynoszonego ładunku oraz ma szereg zastosowań cywilnych i i wojskowych. Jest ona również istotna ze względów naukowych, gdyż służy opracowaniu nowych technologii oraz ich testowania. Na wystawie zewnętrznej Instytut Lotnictwa zaprezentował również model inżynieryjny polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 wraz z mobilną wyrzutnię WR-2.

Jest ona przeznaczona do obsługi rakiet suborbitalnych jedno i wielostopniowych o stopniach równoległych i szeregowych. Wyrzutnia znajdzie zastosowanie na terenach, na których budowa stałej infrastruktury startowej nie jest możliwa. Z dostępnych informacji wynika, że WR-2 może być wykorzystywana jako wyrzutnia dodatkowa, na przykład w przypadku jednoczesnego startu kilku rakiet.

Reklama

Warto zaznaczyć, że wyrzutnia daje możliwość precyzyjnego ustawiania kątów strzału, w zależności od panujących warunków wietrznych przy ziemi tuż przed wystrzeleniem. Może ona działać w pełni niezależnie bez wsparcia infrastruktury zewnętrznej, ponieważ posiada wbudowane własne źródła zasilania i systemy kontroli.

Instytut Lotnictwa zaprezentował również silnik z wirującą detonacją RDE (Rotating Detonation Engine). Wykorzystuje on falę detonacyjną, która przemieszcza się w pierścieniowej komorze spalania. W przeciwieństwie do tradycyjnych silników, które używają spalania deflagracyjnego, RDE osiąga wyższą sprawność energetyczną dzięki wykorzystaniu energii generowanej przez falę detonacyjną.

Autor. M. Mitkow/Space24.pl

Z informacji przekazanych przez Instytut Lotnictwa wynika, że ta technologia pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz redukcję emisji spalin, przy jednoczesnej miniaturyzacji układu napędowego. Warto zaznaczyć, że w 2021 r., jako pierwszy silnik na świecie, rakietowy silnik RDE z Instytutu został przetestowany w locie jako napęd pierwszego stopnia małej rakiety badawczej. Obecnie trwa rozbudowa hamowni silników RDE.

Na tegorocznych targach MSPO w Kielcach możemy zobaczyć wiele ciekawych technologii kosmicznych, również od zagranicznych podmiotów, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych relacji z tego wydarzenia na naszym portalu oraz social mediach.

Źródło: ILOT/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!