Reklama

Systemy Nośne

Nowy satelita Rosji wyniesiony na orbitę

Autor. Roscosmos/Youtube

W ciągu ostatnich dni czerwca Federacja Rosyjska wykonała pomyślne wyniesienie w przestrzeń kosmiczną nowej jednostki satelitarnej Meteor-M w celu modernizacji krajowego systemu satelitów meteorologicznych. Na ładunek użyteczny misji złożyło się także kilkadziesiąt innych, niewielkich urządzeń satelitarnych. Był to dopiero 9. start orbitalny przeprowadzony przez Rosję w obecnym roku. Jest to oczywiście spowodowane prowadzoną agresją militarną na Ukrainie, która znacząco przeszkadza w realizacji założeń programu kosmicznego.

Reklama

27 czerwca br. o godz. 13:30 czasu polskiego Rosja przeprowadziła wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1b, której zadaniem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną satelity meteorologicznego Meteor-M nr 2-3 oraz 42 innych, niewielkich jednostek satelitarnych. Start rosyjskiej rakiety został wykonany z kosmodromu Wostocznyj, który znajduje się we wschodniej części kraju, a dokładniej w obwodzie amurskim. Co ciekawe był to pierwszy lot, do którego została wykorzystana zmodernizowana wersja górnego stopnia Fregat.

Reklama

Wyniesienie urządzenia Meteor-M nr 2-3 na orbitę to kontynuacja programu, który sięga lat 60. Ważący 2750 kg satelita meteorologiczny firmy VNIIEM Corporation (część Roskosmosu) jest trzecim z serii satelitów Meteor-M drugiej generacji i został wyposażony w sześć instrumentów, w tym m.in. skaner wielospektralny o niskiej rozdzielczości do globalnego i regionalnego mapowania zachmurzenia (MSU-MR), czy jednostkę do wykonywania dokładniejszych obrazów mniejszych obszarów w świetle widzialnym (KMSS-2).

Czytaj też

Główne cele satelity Meteor-M No. 2-3 obejmują szereg zadań, w tym monitorowanie klimatu i środowiska, badanie zasobów naturalnych Ziemi, monitorowanie aktywności słonecznej w pobliżu naszej planety, a także pozyskiwanie danych ze zautomatyzowanych platform gromadzenia danych. Dodatkowo satelita wyposażony jest w system poszukiwawczo-ratowniczy COSPAS-SARSAT. Podobnie jak jego poprzednicy statek został zaprojektowany do działania na orbicie przez minimum 5 lat i jest to kolejny element modernizacji krajowego systemu satelitów meteorologicznych.

Reklama

Oprócz tego na masę ładunku użytecznego złożyły się także mniejsze jednostki satelitarne, których łącznie było 42. Było to 16 uniwersyteckich nanosatelitów standardu CubeSat 16U w ramach projektu Space-Pi, 9 satelitów w celach edukacyjnych i naukowych UniverSat, a kolejnych 17 urządzeń zostało wystrzelonych dla rosyjskich i zagranicznych klientów komercyjnych.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że pierwszy satelita z tej serii, Meteor-M nr. 2-1, został wystrzelony 28 listopada 2017 r., ale został utracony z powodu problemu z górnym stopniem. Meteor-M nr. 2-2 został pomyślnie wystrzelony 5 lipca 2019 roku. Należy odnotować także, że był to dopiero 9. lot orbitalny przeprowadzony przez Federację Rosyjską w obecnym roku kalendarzowym. Dla porównania Chińska Republika Ludowa ma już na swoim koncie w tym terminie ponad 20 startów, z kolei niepodważalny lider w tym zakresie - USA przeprowadziły ich w tym roku już 51.

Jest to oczywiście wynik sankcji zarówno tych nałożonych w 2014 r., jak i w tym roku, które znacząco uderzyły w możliwości rosyjskiego sektora kosmicznego, a jego rozwój został spowolniony, co widać m.in. właśnie w ilości przeprowadzonych lotów systemów nośnych. Innym przykładem może być także kolejne opóźnienie pierwszej księżycowej misji we współczesnej historii Rosji. Dodatkowo, program księżycowy Łuna miał być realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), lecz w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dyrektor generalny ESA zlecił analizę wspólnych projektów ESA z Rosją.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze