Reklama

Obserwacja Ziemi

Egipskie satelity za chińskie pieniądze

Rakieta nośna Długi Marsz 2C wynosząca satelitę Horus 2
Rakieta nośna Długi Marsz 2C wynosząca satelitę Horus 2
Autor. CNSA

W niedzielę (25 czerwca br.) w Kairze miała miejsce ceremonia poświęcona zakończonym pracom technicznym oraz testom dwóch prototypów oraz jednego modelu lotnego satelity MisrSat-2, które zostały dostarczone do Egiptu i sfinansowane przez Chiny. Projekt jest częścią chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, która w tym przypadku obejmuje transfer technologii i know-how do Kraju Faraonów.

Reklama

W niedzielę w Centrum Montażu, Integracji i Testów Satelitarnych we wschodniej części Kairu miała miejsce ceremonia poświęcona zakończonym pracom technicznym i testom dwóch prototypów oraz jednego modelu lotnego satelity teledetekcyjnego MisrSat-2, które zostały dostarczone przez Chiny do Egiptu w marcu br. W najbliższym czasie jednostka satelitarna zostanie przetransportowana do Państwa Środka, gdzie w październiku br. nastąpi jego wystrzelenie.

Reklama

Warto zauważyć, że zarówno urządzenia, jak i centrum technologii zostały sfinansowane przez Chiny w ramach fazy zapoczątkowanej w 2019 r. Jak informuje portal South China Morning Post , Państwo Środka wsparło projekt satelitów kwotą 74 mln USD, natomiast na budowę centrum montażu, integracji i testów satelitów przeznaczono 68 mln USD. Tego typu zacieśnianie relacji ze stroną egipską wpisuje się w realizowaną Inicjatywę Pasa i Szlaku, która w tym przypadku zakłada przekazanie odpowiedniej technologii i know-how to innych państw.

Czytaj też

Wydarzenie skomentował chiński ambasador w Egipcie, Liao Liqiang, który stwierdził, że Egipt będzie pierwszym krajem afrykańskim, będącym w stanie montować, integrować i testować satelity, co zdecydowanie pomoże północnoafrykańskiemu państwu w rozwoju swojego sektora kosmicznego. Według szefa Egipskiej Agencji Kosmicznej (EgSA), Sherifa Sedky'ego, MisrSat-2 będzie odpowiedzialny za monitorowanie stanu środowiska i przyczyni się do realizacji programu zrównoważonego rozwoju o nazwie Egypt Vision 2030.

Reklama

Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami silnego zacieśnienia współpracy na linii Pekin-Kair. W lutym br. z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi miał miejsce start chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 2C, której ładunkiem użytecznym w tej misji był satelita teledetekcyjny Horus 1, który został wyniesiony na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Według dostępnych informacji, satelita jest egipskim urządzeniem, który został skonstruowany we współpracy z Chińską Akademią Technologii Pojazdów Rakietowych (CALT). Zaledwie trzy tygodnie po tym starcie Chiny wyniosły bliźniaczego satelitę z tej serii o nazwie Horus 2.

Czytaj też

Jeśli chodzi o współpracę międzynarodową w zakresie sektora kosmicznego, Egipt stara się prowadzić politykę wielokierunkową. Kraj Faraonów utrzymuje bliskie relacje z Rosją, czego przykładem było spotkanie w czerwcu br. szefów Roskosmosu i EgSA. Jak informuje agencja TASS, rozmowy dotyczyły, m.in. zasad współpracy w przestrzeni kosmicznej, w tym produkcji i wystrzeliwania satelitów, rozwoju programu załogowych lotów i infrastruktury kosmicznej. Strona rosyjska zapowiedziała również, że w planach znajduje się podpisanie umów z szeregiem innych państw afrykańskich, co ma mieć miejsce podczas wspólnego forum gospodarczego i humanitarnego, które odbędzie się w dniach 27-28 lipca br. w Petersburgu.

Działalność Egiptu w sektorze kosmicznym wyróżnia się na tle innych państw afrykańskich, ponieważ był pierwszym krajem arabskim, którego satelita telekomunikacyjny został umieszczony na orbicie w 1998 r. W 2007 roku natomiast, został wyniesiony pierwszy egipski satelita teledetekcyjny EgyptSat 1, który został wyprodukowany we współpracy między egipskim Narodowym Urzędem Teledetekcji i Nauk Kosmicznych a ukraińskim Państwowym Biurem Projektowym Jużnoje.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!