Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: kolejny egipski satelita wyniesiony na orbitę 

Rakieta nośna Długi Marsz 2C wynosząca satelitę Horus 2
Rakieta nośna Długi Marsz 2C wynosząca satelitę Horus 2
Autor. CNSA

Chiny rozwijają swoją współpracę z państwami w zakresie budowy nowych technologii kosmicznych i wynoszenia ładunków użytecznych. W poniedziałek rakieta nośna Długi Marsz 2C wyniosła na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę obrazowania Ziemi o nazwie Horus 2. Warto zauważyć, że wydarzenia miało miejsce niecałe trzy tygodnie po wyniesieniu pierwszego satelity egipskiego z tej serii również przez Państwo Środka.

Reklama

W poniedziałek, 13 marca br. o godzinie 17:02 czasu polskiego z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi miał miejsce start chińskiego systemu nośnego Długi Marsz 2C, którego zadaniem było wyniesienie na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę teledetykcyjnego Horus 2. Warto zauważyć, że start chińskiej rakiety nośnej z wspomnianym wyżej ładunkiem użytecznym odbył się niecałe trzy tygodnie po bliźniaczej misji Chin z satelitą Horus 1.

Reklama
Reklama

W kwestii wyniesionych urządzeń należy podkreślić, że dokładne specyfikacje techniczne nie zostały podane do wiadomości publicznej, natomiast przeznaczenie satelitów jest podobne. Horusy mają być odpowiedzialne, m. in. za obserwację źródeł wody lub przewidywanie katastrof naturalnych. Szef Egipskiej Agencji Kosmicznej (EgSA), Sherif Sedqi, satelity Horus zostały uruchomione zgodnie ze strategicznym celem Egiptu, jakim jest zrównoważony rozwój do 2030 roku.

Czytaj też

Po starcie rakiety nośnej Długi Marsz 2C z egipskim ładunkiem użytecznym, szef EgSA zauważył, iż satelity to nie luksus, lecz klucz do rozwoju państwa. Podkreślił również, że urządzenie może wykonywać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, tym samym przynosząc korzyści nie tylko Egiptowi, ale także krajom arabskim i afrykańskim, poprzez dostarczanie im obrazów o wysokiej rozdzielczości, które pomagają w ich zrównoważonym rozwoju.

Stosunki Kair-Pekin zakładają produktywną i strategiczną współpracę w dziedzinie lotów kosmicznych i satelitów. Chiny i Egipt, według informacji podanych przez Kraj Faraonów, tworzą centra montażu, integracji oraz testowania satelitów i prowadzą prace rozwojowe, w których biorą udział inżynierowie z obu krajów.

Czytaj też

Działalność Egiptu w sektorze kosmicznym wyróżnia się na tle innych państw afrykańskich, ponieważ był pierwszym krajem arabskim, którego satelita telekomunikacyjny został umieszczony na orbicie w 1998 r. W 2007 roku natomiast, został wyniesiony pierwszy egipski satelita teledetekcyjny EgyptSat 1, który został wyprodukowany we współpracy między egipskim Narodowym Urzędem Teledetekcji i Nauk Kosmicznych a ukraińskim Państwowym Biurem Projektowym Jużnoje.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!