Reklama

Systemy Nośne

Odwołano start rakiety Terran 1

Autor. Relativity Space via Twitter

W środę amerykańska firma Relativity Space podjęła pierwszą próbę startu swojej rakiety nośnej Terran 1, której części zostały wyprodukowane przy pomocy drukarki 3D. Chwilę przed uruchomieniem silników w dolnym stopniu systemu, kontrolerzy misji musieli przerwać odliczanie z uwagi na problemy w górnym stopniu rakiety. Zgodnie z komunikatem Relativity Space kolejna próba startu odbędzie się 11 marca.

Reklama

Relativity Space podjęło się próby startu swojego wyjątkowego w porównaniu z innymi rakietami nośnymi, systemu Terran 1, którego części zostały wyprodukowane przy pomocy drukarki 3D. Zgodnie z planami start miał odbyć się 8 marca o godzinie 20:45 czasu polskiego z kompleksu startowego nr 16 na Przylądku Canaveral. Dokładnie 70 sekund przed uruchomieniem silników w dolnym stopniu Terran 1, kontrolerzy lotu musieli przerwać misję z uwagi na problemy z temperaturą materiału pędnego w górnym stopniu rakiety nośnej. Firma planowała ponowne uruchomienie około godziny później, natomiast zrezygnowała z tego pomysłu 20 minut przed startem.

Reklama
Reklama

Misja "Good Luck, Have Fun" została zapowiedziana przez Relativity Space 22 lutego br. Firma po serii testów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia uzyskała licencję na start od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), która zezwoliła również na przeprowadzenie testu statycznego rakiety nośnej. Relativity Space zrezygnowało jednak z tej możliwości, gdyż jak powiedział rzecznik firmy w jednym z wywiadów dla SpaceNews, cała kampania testowa "znacznie zmniejszyła ryzyko niepowodzenia" i dała firmie pewność, że będzie mogła przystąpić do startu bez kolejnego odpalenia silników pierwszego stopnia. Po nieudanej próbie lotu w środę Relativity Space poinformowało z kolei, że podejmie się zadania w sobotę, 11 marca br.

Czytaj też

Terran 1 to innowacyjny system nośny, który znacząco wyróżnia się na tle innych, używanych rakiet, ponieważ części wykorzystane do jego budowy zostały skonstruowane przy pomocy drukarki 3D. Misja "Good Luck, Have Fun" ma być lotem testowym, podczas którego na pokładzie rakiety nie będzie żadnego ładunku użytecznego. Warto również podkreślić, że system od Relativity Space ma szanse stać się pierwszą rakietą nośną zasilaną ciekłym metanem, która zaliczy lot orbitalny, pokonując dwie znacznie większe rakiety - Vulcan Centaur od United Launch Alliance oraz Starship od SpaceX.

Autor. Relativity Space

Terran 1 to rakieta zaprojektowana z myślą o wynoszeniu małych satelitów o masie do 1,25 t na LEO oraz do 900 kg na orbitę synchroniczną ze Słońcem. W dolnym stopniu systemu nośnego znajduje się 9 silników Aeon 1, które jak wszystkie z silników z serii Aeon, są skonstruowane przy pomocy drukarki 3D i mogą być napędzane ciekłym metanem (LCH4) lub mieszanką ciekłych tlenu i gazu ziemnego. Według informacji podanych przez producenta, ostatnia mieszanka jest nie tylko najlepsza do zasilania silników rakietowych, ale również najłatwiej jest ją wyprodukować, np. na Marsie. W górnym stopniu rakiety znajduje się natomiast pojedynczy silnik Aeon Vac.

Czytaj też

Relativity Space prowadzi również prace nad rozwojem większej rakiety Terran R, która według założeń będzie systemem wielokrotnego użytku oraz umożliwi wysyłanie komercyjnego ładunku na powierzchnię Czerwonej Planety. Terran R zasili 7 silników Aeon R w dolnym stopniu rakiety, natomiast w górnym stopniu znajdzie się jeden Aeon Vac. Start tego systemu nośnego został zaplanowany na 2024 r. z Przylądka Canaveral.

Zamysł amerykańskiego przedsiębiorstwa polega na wykorzystaniu technologii druku 3D, która powinna zmniejszyć zależność od łańcuchów dostaw, skrócić czas realizacji oraz ograniczyć koszty produkcji. Jeśli lot testowy Terran 1 powiedzie się, a rozwój Terran R będzie kontynuowany, Relativity Space może stać się poważnym konkurentem na globalnym rynku kosmicznym.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama