Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Electron pomogła rozbudować japońską konstelację SAR

Autor. Rocket Lab

W ostatnich dniach system nośny Electron zaliczył udany lot orbitalny. Tym razem w przestrzeni kosmicznej został umieszczony satelita radarowy japońskiej firmy Synspective. Japonia to kolejny kraj, który wzmacnia swoje zdolności do radarowej obserwacji Ziemi.

2 sierpnia br. firma Rocket Lab przeprowadziła start swojego flagowego systemu nośnego o nazwie Electron. Rakieta wystartowała z prywatnego kosmodromu na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Tym razem w ramach misji o nazwie „Owl For One, One For Owl” na orbitę został wyniesiony satelita (o masie 100 kg) pochodzącej z japońskiej firmy Synspective.

Nowa jednostka o nazwie StriX, wyposażona w radar z syntetyczną aperturą (SAR), rozszerza budowaną sieć japońskiej spółki do łącznej liczby pięciu satelitów. To także pierwsze urządzenie trzeciej generacji, który w odróżnieniu od reszty satelitów tej konstelacji posiada „ulepszony czujnik radaru z syntetyczną aperturą zapewniający obrazy o wyższej rozdzielczości”.

Reklama

Wszystkie dotychczasowe misje, mające na celu wyniesienie satelitów firmy Synspective były realizowane przez rakietę Electron firmy Rocket Lab. Pierwszy z nich trafił na orbitę w 2020 r. Był to demonstracyjny satelita StriX Alpha. Dwa lata później wyniesiony został StriX Beta, który również miał zweryfikować funkcjonalność stworzonej technologii. W obecnym roku będziemy świadkami rozszerzenia japońskiej konstelacji o kolejną jednostkę.

W okresie między 2025 i 2027 r. Rocket Lab przeprowadzi jeszcze dziesięć wystrzeleń dla firmy Synspective. „Electron to idealna rakieta zapewniająca elastyczny, dostosowany i bezpośredni dostęp do orbity dla budowniczych konstelacji, takich jak Synspective” - podkreślił Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab w oświadczeniu po opisywanym starcie.

Głównym celem japońskiej Synspective firmy jest dostarczanie obrazowań, które mogą wskazać nawet niewielkie zmiany na powierzchni Ziemi. Technologia SAR umożliwia rejestrowanie obrazów o każdej porze dnia bez względu na panujące warunki pogodowe. Gdy konstelacja zostanie w pełni zbudowana, będzie wykorzystywana m.in. do wspierania planowania rozwoju miast, monitorowania budowy i infrastruktury oraz reagowania na klęski żywiołowe. Synspective obecnie planuje zbudowanie konstelacji składającej się nawet z 30 satelitów

Reklama

Warto zauważyć, że wydarzenie było 9. startem systemu nośnego Electron w 2024 r. W ubiegłym roku Electron zaliczył 10 lotów orbitalnych, więc firma Rocket Lab jest na dobrej drodze, aby zwiększyć częstotliwości lotów swojej flagowej rakiety. Jednak mało prawdopodobne, że uda się zrealizować głównego celu, który zakłada wykonanie 22 lotów w ciągu roku. Jednym z powodów są opóźnienia ze strony klientów.

Źródło: SpaceNews/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama