Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Vulcan gotowa do pierwszego lotu

Autor. United Launch Alliance (ULA)

Firma United Launch Alliance poinformowała, że nowy system nośny Vulcan Centaur jest gotowy do wykonania swojego pierwszego lotu. W ramach misji o oznaczeniu „Cert-1” zabierze na swoim pokładzie m.in. lądownik księżycowy Peregrine prywatnej firmy Astrobotic.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach fani kosmonautki i technologii kosmicznych będą mogli być świadkami długo wyczekiwanego debiutu rakiety Vulcan Centaur. W ostatnich godzinach amerykańska firma United Launch Alliance (ULA), która opracowała tenże system nośny, poinformowała, że trwają ostatnie przygotowania do startu Vulcana, który na ten moment planowany jest na poniedziałek 8 stycznia br.

Reklama
Reklama

Inauguracyjna misja zostanie przeprowadzona z bazy Sił Kosmicznych na Cape Canaveral (Floryda). Urządzenia, które zostaną wyniesione w ramach tej misji to lądownik księżycowy opracowany przez prywatną firmę Astrobotic o nazwie Peregrine, a także ładunek dla firmy Celestis, który jest częścią projektu kosmicznych pochówków. Początkowe plany zakładały także wystrzelenie prototypowych jednostek satelitarnych projektu Kuiper, lecz ze względu na opóźnienie debiutu Vulcana zostały one wyniesione na orbitę dnia 7 października 2023 r. przy użyciu systemu nośnego Atlas V.

YouTube cover video

Warto zaznaczyć, że rakieta Vulcan Centaur to pierwszy nowy system nośny we flocie ULA od 2006 r., czyli od momentu założenia firmy. Ma on zastąpić rodzinę rakiet Delta IV, a także system Atlas V. Vulcan Centaur zapewni m. in. wyższą wydajność i większą przystępność cenową przy jednoczesnym zagwarantowaniu wyjątkowej niezawodności i dokładności. Rakieta ma być zdolna do wynoszenia ponad 27 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Czytaj też

Opisywany system nośny składa się z górnego segmentu - Centaur V, napędzanego przez dwa silniki RL10, za których dostawę odpowiada amerykańska spółka Aerojet Rocketdyne, oraz ponad 30 metrowego pierwszego stopnia wyposażonego w dwa silniki główne BE-4, napędzane przez ciekły metan oraz ciekły tlen. Zostały one dostarczone przez firmę Blue Origin. Dolny stopień wspomagany jest bocznymi boosterami (SRB) na paliwo stałe, których ilość zależy od masy wynoszonego ładunku (możliwe konfiguracje to 0,2,4 lub 6 jednostek).

W wywiadzie dla CNBC Tony Bruno, dyrektor generalny ULA oznajmił, że firma planuje wykonanie nawet kilku startów Vulcana w 2024 r., zwiększając tempo realizowanych lotów, aby zaspokoić potrzeby klientów takich jak np. Amazon. „W 2025 r. będziemy startować nawet co dwa tygodnie.” - dodał Tony Bruno w swoim wpisie na poralu X (dawniej Twitter) z grudnia 2023 r.

Czytaj też

Oprócz misji na rzecz rozwoju projektu Kuiper, system nośny został przypisany także do wynoszenia ładunków dla Sił Kosmicznych USA (USSF), Narodowego Biura Rozpoznania (NRO), NASA oraz dla komercyjnych klientów. Będą to m.in. misje USSF-112, USSF-87 oraz GPS III SV07. Wyniesie na orbitę również nowy wahadłowiec „Dream Chaser”, który jest obecnie przygotowywany do debiutu w zakładach firmy Sierra Nevada. Będzie on wykorzystywany do misji towarowych i naukowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podobnych do tych prowadzonych obecnie przez Dragona firmy SpaceX.

Źródło: ULA, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. WoW

    "fani kosmonautki " Wrzućcie zdjęcie o którą chodzi :)

Reklama